ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Aktuality Zima se blíží, čím ideálně v chladných dnech topit?

Zima se blíží, čím ideálně v chladných dnech topit?

Zima se blíží, čím ideálně v chladných dnech topit?
7. 10. 2020 / Autor: Zuzana Duzbabová, Foto: Pixabay

Studený odchov se zrovna nepočítá jako komfortní bydlení. Jak ale příjemně vytopit byt či dům a neprodělat na tom majlant? Pokud se zrovna nechystáte k výstavbě domu nebo rekonstrukci bytu, postačí i pár jednoduchých tipů.

Máte doma klasické radiátory? Pak je velmi důležité umět o ně pečovat. Jejich tepelná účinnost závisí jak na konstrukci, tak na samotném povrchu. Šíření tepla může do jisté míry ovlivnit i nečistota, proto byste měli radiátor i přívodní trubky pravidelně otírat od prachu. Topení v každém případě pravidelně odvzdušňujte, pokud se v něm nachází vzduch, nebude fungovat na plný výkon a spotřeba energie jedině vzroste. Za teplotu „tak akorát“ se považuje ta okolo 20 stupňů.

Nábytek by měl být od radiátoru alespoň 15 centimetrů, aby nebránil šíření tepla do místnosti. Stejně tak je dobré, aby v těsné blízkosti topení nebyly ani závěsy. Mezi doporučeními, jak odrážet teplo je umístění odrazové hliníkové folie za radiátor. Nezaškodí ani zkontrolovat, že okna správně těsní. To samé platí u dveří. U netěsnících oken lze problém vyřešit například termoizolační folií. Ty nejsou drahé a ani jejich instalace není náročná. Je to tedy ideální řešení tehdy, pokud se v blízké době nechystáte na výměnu oken. 

Chystáte se stavět? Vše předem dobře promyslete

Velkým fenoménem v poslední době je srazit náklady na provoz domácnosti co nejníže. Proto ve velkém roste zájem o tepelná čerpadla, tady můžeme vybírat z několika variant. Vstupní investice do tepelných čerpadel je sice o něco vyšší, provozní náklady jsou naopak velmi nízké.

„Nejčastějším systémem je vzduch-voda. Je to jednoduché na montáž, tepelné čerpadlo odnímá teplotu z venkovního vzduchu a ohřívá tak teplou užitkovou vodu. Druhá varianta země-voda je složitější na instalaci, tady odnímáme energii ze země a předáváme ji do vody. Tady musíme mít k dispozici buď plošný kolektor nebo vrt. Třetí variantou jsou ventilační systémy, které dokáží rekuperovat odsávané teplo z domu a ohřívat tím užitkovou vodu a vytápění,“ vysvětluje Jan Korec z firmy Enefrin Plus.

V dnešní době už řada výrobců nabízí prodloužené záruky. Pozor by si ale měl dát každý, kdo chce ušetřit a narazí na zdánlivě levné výrobky, jejichž původ lze jen těžko dohledat. Takovéto systémy často nepodléhají záruce, je zde problém i se servisem nebo nákupem náhradních dílů. Většinou takto lákavé nabídky jsou právě u nejoblíbenějších druhů čerpadel, tedy vzduch-voda.

Krby jako hlavní zdroj vytápění i funkční doplněk

Pokud chceme mít doma kamna nebo krb, je dobré si to promyslet ještě ve fázi projektu. Proč? Kvůli výběru správného komínu i umístění samotného krbu. Velkou roli také hraje to, čím vlastně chcete topit.

„Různá topidla pracují v různých režimech s různou teplotou spalin, a proto každé topidlo potřebuje jiný komín. I plynový krb potřebuje komín, stejně jako plynový kotel. Jsou i komíny pro dodatečnou výstavbu. Ty nepotřebují žádný základ, protože se postaví na zem a jsou tak lehké, že je můžeme postavit bez základů nebo se postaví na konzoly na zeď. Také se používají jako architektonický doplněk,“ komentuje důležitost komínových systémů Robert Čech ze společnosti Schiedel.

Jako první byste si měli také uvědomit, jestli chce mít krb jako hlavní zdroj vytápění nebo jestli bude sloužit jen k občasnému zatopení pro navození romantické atmosféry. 

„Mezi ty tři základní typy patří akumulační, teplovodní a teplovzdušné. Ty teplovzdušné bych doporučil do rekreačních objektů, kde je obrovská výhoda okamžité teplo, ale téměř nulová akumulace. Mezi ty nejvíce funkční, které se používají patří akumulační typy. Buď akumulujeme do vody nebo šamotu v kachlových kamnech,“ popisuj kamnář Jan Koutecký.

Pak jsou tu ještě plynové krby, kde stačí jen zmáčknout tlačítko na dálkovém ovladači. Jsou tedy bezobslužné a nemusí se ani řešit čistota skla. Jen ten pocit z přikládání a zatápění zde chybí.

Doporučujeme také:

Stavba není sen - 7. díl - Tepelná čerpadla

Stavba není sen 2. - 5. díl - Vytápění bytu

 

Diskuze

Doporučené pořady

Stylové koupelny plné inspirace

Stylové koupelny plné inspirace

Developerské projekty

Developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Rady pro investice do nemovitostí

Rady pro investice do nemovitostí

Dům na klíč

Dům na klíč

Přemkovy rychlé rady pro zahrady

Přemkovy rychlé rady pro zahrady

Vybíráme audio do domácnosti

Vybíráme audio do domácnosti

Stavba není sen 4 - Aldrov Krkonoše

Stavba není sen 4 - Aldrov Krkonoše

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Stavba není sen 3 - Javor apartmán

Stavba není sen 3 - Javor apartmán

Bydlení handicapovaných

Bydlení handicapovaných

Nejzajímavější hotely

Nejzajímavější hotely

Na kafe!

Na kafe!

Stavba není sen 2 - Rekonstrukce bytu

Stavba není sen 2 - Rekonstrukce bytu

Inspirace koupelny

Inspirace koupelny

Zdravý spánek

Zdravý spánek

Stavba není sen - Stavba domu

Stavba není sen - Stavba domu

Vybíráme okna

Vybíráme okna

Jak se vyrábí dřevostavby

Jak se vyrábí dřevostavby


Spolupracujeme

Zajímá vás architektura?


Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVbydleni.cz je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu