Kolik mohou majitelé rodinných domů ušetřit s fotovoltaickou elektrárnou a jaká je investice?
Nejlevnější systém fotovoltaické elektrárny firma S-Power dokáže nabídnout cenově kolem šedesáti tisíc po odečtení dotace. „To je systém, kdy je možné přebytky elektrické energie používat k ohřevu teplé vody,“ vysvětluje Jaroslav Šuvarský, jednatel společnosti. Systém bateriový stojí od devadesáti pěti tisíc výš po odečtení dotace. V rámci dotačního programu Zelená úsporám můžete při levnějším systému na ohřev vody ušetřit šedesát tisíc, u systému bateriového se pak úspora pohybuje kolem sto padesáti tisíc korun. Kromě toho, že můžete přebytečnou energii ukládat na ohřev teplé vody, máte možnost ji dávat do baterie, topit s ní či chladit prostory v rodinném domě. Všechny tyto systémy se dají udělat najednou.
Nejvýhodnější je protopit všechnu energii doma, pokud jste však třeba na dovolené, můžete ji pustit do sítě a následně zpeněžit. „Fotovoltaická elektrárna však není primárně určená na výdělek, ale na úsporu energií v domácnostech,“ říká Šuvarský. Abyste mohli získat dotaci na fotovoltaickou elektrárnu, musíte splnit několik podmínek: být majitelem rodinného domu určeného k bydlení s popisným číslem a vybrat si takový systém, který odpovídá konkrétní dotaci.
Další videa

Jaký je trend v pořizování fotovoltaických panelů domácnostmi a jak si vybrat?

Vybíráme fotovoltaickou elektrárnu - Zvažujete fotovoltaiku na bytový dům, ale bojíte se složitosti instalace? Podívejte se na kompletní průběh realizace!

Hliníkový přístřešek na auto může sloužit jak pro ochranu auta, tak jako malá fotovoltaická elektrárna

Jak se žije v domě s inteligentní domácností? - Žaluzie, screeny, nebo rolety. Jaký typ stínění je vhodný pro vás?

Sázení stromů je nedílná součást produkce dřevostaveb
