ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Inspirace Téma České stavebnictví čeká pokles i v následujícím roce

České stavebnictví čeká pokles i v následujícím roce

České stavebnictví čeká pokles i v následujícím roce
29. 12. 2020 / Autor: Štěpánka Šulanová, foto: pixabay

Ve stavebnictví se stále více projevuje nejistota závisející na pandemické situaci. To vede jak developery, tak podnikatele ve stavebnictví a stavební firmy k rušení některých projektů.

To, že české stavebnictví letos meziročně zaznamená pokles, se dalo očekávat. Podle statistik to bylo až o osm procent. Stejně tak podle analytiků musíme s poklesem počítat i v nastávajícím roce. Pokles se očekává až o šest procent. Důvodem je nejistota investorů ohledně budoucího vývoje kvůli současné krizi.

Předpovědi analytiků mluví o tom, že k růstu se stavebnictví vrátí až v roce 2022. I kdyby v průběhu příštího roku investoři nabyli většího optimismu, bude trvat, než se překlopí do vyššího objemu stavebních prací. 

Očekává se, že kromě firem, bude omezovat investiční aktivity i samospráva. Víc, než samotná pandemie jsou to paradoxně územní rozhodnutí a stavební povolení, která mohou způsobit opožďování výstavby projektů. Vysoké ceny na realitním trhu budou sice motivovat k výstavbě nových nemovitostí, to ale bude narážet na špatné stavební předpisy, které výrazně prodlužují i prodražují výstavbu.

Česká vláda přitom deklaruje, že po ukončení nouzového stavu chce co nejrychleji nastartovat ekonomiku, se stavebnictvím jako jedním z hnacích motorů. 

Stavební firmy v Česku měly na konci září nejvíce zakázek od roku 1999, kdy jsou údaje k dispozici.

Psali jsme také:

Stavebnictví letos bude stagnovat. Brzdit ho bude nedostatek pracovní síly a složité povolování staveb

České stavebnictví je mezi zeměmi EU až dvacáté. Pohoršilo si za jeden rok o 13 míst

Stavebnictví brzdí nedostatek vhodné pracovní síly

 

Diskuze

Spolupracujeme

Zajímá vás architektura?


Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVbydleni.cz je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu