ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Aktuality Dostupnější a levnější bydlení přinese 3D tisk domů

Dostupnější a levnější bydlení přinese 3D tisk domů

Dostupnější a levnější bydlení přinese 3D tisk domů
3. 12. 2020 / Autor: Štěpánka Šulanová, foto: prvokodburinky.cz
#domy #3d dům #buřinka
další
skrýt

S postupně se zdokonalující technologií 3D tisku se začíná vize života v domcích vytištěných na počkání měnit v realitu. V příštích několika letech bude trojrozměrný tisk z betonu žádanější. Takové budování domů ušetří čas i pracovní sílu.

Odborníci předpokládají, že s masovou výstavbou v Česku stavaři začnou v horizontu tří až pěti let. Tištěné domky se ve srovnání s klasickými stavbami mohou dostat až na polovinu nákladů a vznikají i sedmkrát rychleji.

Podle analytiků Stavební spořitelny ČS a České spořitelny je stavebnictví nejméně inovovaný obor za poslední stovky let a nyní stojí před výzvami. Počet kvalifikovaných zaměstnanců ve stavebnictví klesl za posledních deset let o desetinu, zatímco počet stavebních zakázek ve stejném období vzrostl o 45 procent. Také ceny pozemků či bytů vzrostly tak, že zejména pro mladé lidi není šance na vlastní bydlení dosáhnout. 3D tisk může nastartovat automatizaci stavební výroby, přinést do bydlení zpět možnost individualizace i propojení s estetikou.

První vlaštovkou u nás v České republice je vytištěný domek na vodě u Střeleckého ostrova v centru Prahy. Atypický oválný hausbót je prvním domem u nás, který vznikl právě pomocí 3D tiskárny. Autoři tzv. Prvoka doufají, že stavební firmy začnou brát výtvor vážně a budou se touto technologií motivovat.

 Dalším důkazem je například dvoupatrový domek, který vyrostl nedaleko belgických Antverp u města Westerlo. Budova sahající do výše osmi metrů nabízí obytný prostor o rozloze 90 metrů čtverečních a svým dvoupodlažním řešením se podobá nedávno dokončenému, ovšem co do rozlohy daleko ambicióznějšímu projektu vládní budovy, která byla vytištěna v Dubaji.

 3D tiskárny se mohou v určitých parametrech lišit, ovšem pracují na stejném principu. Z trysky je vytlačována speciální cementová hmota s příměsí vláken a dalších látek, které drží u sebe s rychle tuhnou. Podle odborníků pak není problém vytvořit základní obvodové zdivo i příčky již za dva dny.

Zajímavé je, že zatímco stěny českého Prvoka byly neustále prokládány ocelovou armaturou, v případě antverpského domku byla výztuž používána jen minimálně. Zároveň nebylo použito žádné bednění a celkově se ušetřilo až šedesát procent materiálu, času, a tedy i rozpočtu, který by jinak musel být na výstavbu takového domu obětován.

 Momentálně největší trojrozměrný domek v Evropě vzniká pomocí tisku v německém Bavorsku ve vesničce Wallenhausen. Má půdorys o velikosti 380 čtverečních metrů. Bude mít tři podlaží a nový nájemníci v něm najdou pět bytů.

Diskuze

Spolupracujeme

Zajímá vás architektura?


Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVbydleni.cz je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu