ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Aktuality Bydlení budoucnosti: První český 3D tištěný dům

Bydlení budoucnosti: První český 3D tištěný dům

Bydlení budoucnosti: První český 3D tištěný dům
24. 4. 2020 / Autor: Lucie Kratochvílová, Foto: PRVOK

Do nadčasového a vizionářského projektu se pustil sochař Michal Trpák společně se Stavební spořitelnou Buřinka. Jedná se o tisk prvního českého domu, který bude 3D vytištěný robotickým ramenem. Celoročně obyvatelný dům ze speciální směsi betonu vyroste za 48 hodin. Dům Prvok je nabitý technologiemi, díky kterým je částečně soběstačný a vhodný do přírody, města či na vodu. 

Prvok o velikosti 43 metrů vyroste letos v létě. Hrubá stavba zabere dva dny a celkové dokončení maximálně dva měsíce. V interiéru budou tři místnosti – koupelna se záchodem, obývák s kuchyní a ložnice. Stavba bude ukotvená na pontonu na náplavce v Praze a bude sloužit k pronájmu.

Moderní technologie

Dům nabízí moderní technologie, jako je například rekuperace, recirkulační sprcha, vzdálené ovládání, vlastní nádrže na pitnou, šedou i černou vodu. „Unikátní je nejen technologiemi a formou, ale zejména materiály a zelenou střechou. Principy upcyclingu nás dovedly k užití recyklovaného dřeva. Se společností ERCtech testujeme také speciální betonový recyklát,“ říká Michal Trpák, sochař a autor návrhu Prvoka. Dům je navržen tak, aby v jakémkoliv prostředí vydržel minimálně sto let. „Do budoucna budou moci majitelé stavbu na vrcholu životnosti rozdrtit a stejným materiálem ji vytisknout znova,“ zmiňuje Trpák.

Prvoka vytiskne robot z továrny na auta

Dům vytiskne robotické rameno, jímž protéká speciální materiál přímo na místo určení. Směs betonu pro tisk je obohacena o nano-polypropylenová vlákna, plastifikátory, které zlepšují plasticitu a umožňují lépe vytvářet organické tvary, a o urychlovač tuhnutí.

"K tisku jednoho domu je zapotřebí přibližně 25 pracovníků, což je o čtyři desítky méně než u běžné stavby. Ceny nákladů při kontinuální výrobě mohou klesnout pod 30.000 korun za metr čtvereční a se sériovou výrobou se mohou dostat až na polovinu nákladů na klasickou stavbu. Díky soběstačnosti i technologiím se navíc uspoří náklady na provoz,“ sdělil Vošický.

3D tisk přinese dostupnější a levnější bydlení

Odborníci předpokládají, že s masovou výstavbou v Česku stavaři začnou v horizontu tří až pěti let. Tištěné domky se ve srovnání s klasickými stavbami mohou dostat až na polovinu nákladů a vznikají i sedmkrát rychleji.

Podle analytiků Stavební spořitelny ČS a České spořitelny je stavebnictví nejméně inovovaný obor za poslední stovky let a nyní stojí před výzvami. Počet kvalifikovaných zaměstnanců ve stavebnictví klesl za posledních deset let o desetinu, zatímco počet stavebních zakázek ve stejném období vzrostl o 45 procent. "Také ceny pozemků či bytů vzrostly tak, že zejména pro mladé lidi není šance na vlastní bydlení dosáhnout. 3D tisk může nastartovat automatizaci stavební výroby, přinést do bydlení zpět možnost individualizace i propojení s estetikou, jak tomu v minulosti vždy bylo," dodal Vošický.

Zajímáte se o možnosti financování stavby či rekonstrukce vašeho bydlení? Podívejte se ZDE.

Diskuze

Partneři

Zajímá vás architektura?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVbydleni.cz je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2020 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu