ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Inspirace Téma Rodiny svým dětem chtějí zajistit spokojenou budoucnost. Obliba stavebního spoření roste

Rodiny svým dětem chtějí zajistit spokojenou budoucnost. Obliba stavebního spoření roste

Rodiny svým dětem chtějí zajistit spokojenou budoucnost. Obliba stavebního spoření roste
14. 2. 2021 / Autor: Štěpánka Šulanová, foto: freepik

Většina rodičů či prarodičů chce start do života svým potomkům ulehčit. Většinou se jedná o peníze pro život, na vzdělání, ale hlavně také na bydlení. Obliba stavebního spoření proto stále roste.

Zájem o stavební spoření rostl i v loňském roce, a to i navzdory krizi, kdy byly rodinné rozpočty naplno zasaženy opatřeními na potlačení pandemie. „V loňském roce u nás rodiče nebo prarodiče založili dětem přes 15 tisíc smluv o stavebním spoření s průměrnou cílovou částkou přibližně 250 tisíc Kč. Průměrná měsíční úložka na dětských smlouvách vzrostla o 9 % oproti loňskému roku na 2 331 Kč.,“ říká Stanislav Oliva ze Stavební spořitelny České spořitelny.

Poslední dobou je také hitem, že spoření darují rodiče dětem jako dárek k Vánocům, u příležitosti svatby či k narozeninám. Navíc v dnešní doba nahrává investicím do bydlení.

Podle odborníků je vhodné dětem na bydlení začít šetřit už od narození. Ne každý totiž počítá s velkými výdaji, navíc pokud mají být jednorázové. „Věnovat větší obnos peněž nebo pomoct s pořízením bydlení v okamžiku osamostatnění dětí může být pro peněženku rodičů; náročné. Především pokud se jedná o jednorázový výdaj. Než čekat s úvahou o rozsahu výbavy na dobu osamostatnění dětí, je lepší začít šetřit již od dětství. Čím dříve začnete, tím méně pak budete muset měsíčně odkládat bokem,“ vysvětluje Stanislav Oliva ze Stavební spořitelny České spořitelny.

Podle průzkumu, který pro Stavební spořitelnu ČS Buřinku realizovala agentura STEM/MARK, ulehčit svým potomkům start do samostatného života výbavou nebo věnem plánuje více než 90 % Čechů, kteří už děti či vnoučata mají. Více než 60 % plánuje věnovat peníze, 43 % výbavu do domácnosti a neméně je zastoupené i vzdělání. Stavební spoření založí dětem 38 % rodičů či prarodičů.

 

Diskuze

Spolupracujeme

Zajímá vás architektura?


Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVbydleni.cz je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu