ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Aktuality Rekonstrukce bydlení jsou v kurzu nejen díky pandemii

Rekonstrukce bydlení jsou v kurzu nejen díky pandemii

Rekonstrukce bydlení jsou v kurzu nejen díky pandemii
23. 12. 2020 / Autor: Štěpánka Šulanová, foto: pixabay

Až polovina Čechů se letos rozhodla pro rekonstrukci svého bydlení. Pandemie totiž mnohé domácnosti uzavřela doma, a rodiny se tak vrhly na stavební resty, které dlouho odkládaly. Vyplývá to z průzkumu pro Stavební spořitelnu České spořitelny Buřinku. Podle něhož covidová situace přiměla k úpravám až 16 % dotázaných. Lidé se většinou věnovali úpravám zvyšující udržitelnost.

Spolu s pandemií se v mnohých rodinách změnily požadavky na bydlení. Někteří neměli co na práci a vrhli se na dlouho odkládané úpravy. Rekonstrukci podle průzkumu i bez vlivu současné situace plánovala třetina Čechů. Pandemie přiměla k úpravám domova dalších 16 %. Z toho tři čtvrtiny provedly spíše dílčí úpravy a pouze čtvrtina se plánovala vrhnout do větší rekonstrukce, či pořízení nového bydlení.

Pokud to situace a finance dovolí, je kompletní rekonstrukce výhodnější. Potvrzuje to i Tomáš Vanický, ředitel Centra pasivního domu: Připravenou a najednou realizovanou rekonstrukcí uspoříte nejen finance a energii. Je i vyšší pravděpodobnost prodloužení životností použitých materiálů.“

Rekonstrukci, která ušetří elektřinu, plyn nebo vodu, plánuje podle průzkumu do příštího léta realizovat více než polovina Čechů. Důsledkem jsou nejen finance ušetřené za provoz, ale i udržitelnost.

Při plánování oprav je dobré myslet i na nová pravidla a nařízení. „Téměř 300 tisíc českých domácností stále topí ve starých nevyhovujících kotlích na tuhá paliva. Čas na jejich výměnu se přitom krátí. Po 30. září 2022 nesmí být v provozu žádné kotle 1. a 2. emisní třídy,“ říká Roman Opluštil ze společnosti ZELENÁ PRO DŮM.cz.   

Podle průzkumu chtějí Češi nejčastěji financovat úpravy bydlení z úspor. „Proto také volí postupné opravy místo celkové rekonstrukce. Vymění okna, pár let šetří a zateplí fasádu nebo vymění střechu. Není to ideální řešení. Při kompletní rekonstrukci domu má za několik měsíců hotovo a může si užívat nového komfortu bydlení daleko dříve. Navíc při částečné rekonstrukci domu klient zpravidla nedokáže splnit podmínky přidělení dotace na rozdíl od celkové rekonstrukce,“ říká Jaroslav Cvrček ze Stavební spořitelny České spořitelny.  

Zájem v posledních letech roste také o dotace, díky kterým je možné financovat část oprav. Jedná se například o Nová zelená úsporám, Kotlíkové dotace nebo Dešťovka.

Někoho však od podání žádosti odradí obavy ze složitosti a jednání s úřady. Buřinka proto svým klientům nabízí, že jim dotaci pomůže vyřídit ve spolupráci se svými obchodními partnery. „Úvěr na rekonstrukci ve výši dotace pak u nás mohou klienti kdykoliv zaplatit bez poplatku za předčasné splacení,“ dodává Jaroslav Cvrček ze Stavební spořitelny České spořitelny.

Diskuze

Spolupracujeme

Zajímá vás architektura?


Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVbydleni.cz je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu