ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Aktuality Nepodceňujte výběr podlahových lišt, kouzlo je totiž v detailech

Nepodceňujte výběr podlahových lišt, kouzlo je totiž v detailech

Nepodceňujte výběr podlahových lišt, kouzlo je totiž v detailech
12. 10. 2020

Při navrhování interiéru se na ně častě zapomíná, jenže na pohled nepodstatné detaily jsou však ve výsledku velmi důležité. Jedním příkladem za všechny jsou podlahové lišty. Nízký pás na stěně kolem obvodu místnosti může být z různého materiálu a vyhrát si můžete i s designem. Jejich instalace pak není nikterak složitá.

Co je vlastně podlahová lišta? Říká se jí také soklová a jedná se o nízký pás na stěně kolem obvodu místnosti, jehož úkolem je esteticky řešit ukončení podlahy v rozích. Ačkoli je lišta považována za příslušenství podlahy, může mít libovolný design, se kterým se dá překvapivě kouzlit. Budete-li o podlahové liště přemýšlet jako o samostatném designovém prvku, podaří se vám jistě vymyslet barevnou a tvarovou kompozici, která vás bude na vašem bydlení bavit.

Různé typy podlahových lišt

Podlahová lišta se zpravidla kompletuje s podlahou a u dobrých prodejců podlah seženete jak různé typy lišt, tak materiál k jejich instalaci. Ti nejlepší vám pak také poskytnou rady pro výběr a detailní návody na upevnění a údržbu. Není to nic, co by nezvládl amatér.

Optické triky

Podlahové lišty mohou mít libovolný profil, velikost a barvu. Zejména barva a rozměr nám umožňují pohrát si s optickými efekty. 

  • Lišta v barvě podlahy místnost opticky zvětší na úkor stěn. Efekt je tím nápadnější, čím je podlaha (a lišta) tmavší.
  • Světlá lišta a lišta v barvě stěny podlahu opticky zmenší.
  • Lišta v barvě zárubní či okenních rámů dotáhne promyšlený interiér k dokonalosti.

Poslední trendy: vysoké, bílé i divoce barevné

Poslední dobou se prosazují vysoké nápadné lišty, pro které se vžívá označení „soklové“.  Protože se dají koupit i bílé, určené k individuální finální úpravě, můžete jim dát nakonec barvu stěny, nebo jakoukoli jinou kontrastní barvu. Můžete tím vytvořit nepřehlédnutelný designový prvek.   

Skvělý trik, jak v místnosti spojit dvě vizuálně nekompatibilní plochy (například sytě barevnou zeď a tmavou dřevěnou podlahu), je jejich oddělení bílou lakovanou soklovou lištou. Bílá barva nijak opticky nezatěžuje prostor, hodí se k jakémukoli dřevu i barevné stěně a z nesourodého barevného zmatku udělá veselou designovou hříčku.

Další, co se nikdy neokouká, je dřevěná podlaha lemovaná lištou ve stejném dřevě.

Praktická a nepostradatelná

Z rubu mají soklové lišty zpravidla vyfrézované drážky, kterými je možné zakrýt anténní nebo telefonní kabely, které by jinak jen tak ležely na podlaze. Dále lišta chrání zeď před poškozením při úklidu a brání proniknutí prachu pod podlahové desky nebo parkety. Také zakrývá dilatační spáru, která vždy musí zůstat mezi podlahou a stěnou.

 

 

Diskuze

Spolupracujeme

Zajímá vás architektura?


Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVbydleni.cz je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu