ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Inspirace Stavba Pohledový beton se dostává do popředí českého stavitelství, domy z něj jsou designové, ale i nečekaně útulné

Pohledový beton se dostává do popředí českého stavitelství, domy z něj jsou designové, ale i nečekaně útulné

Pohledový beton se dostává do popředí českého stavitelství, domy z něj jsou designové, ale i nečekaně útulné
3. 2. 2021 / Autor: Štěpánka Šulanová, foto: archiv

Nezakrytý beton, jaký známe z panelových sídlišť byl po mnoho let vizuálním strašákem. V poslední době se ale ve stavitelství opět vrací na výsluní. Prostý a neupravený beton se stává designovým materiálem rodinných domů. Jedná o velmi módní bydlení. Není to tak dlouho, co se z tohoto materiálu stavěly jen architektonické vily, momentálně se trend přenesl i do běžných satelitů. Lidé v těžkopádném a šedivém materiálu objevili novou krásu.

Důležitým faktorem u betonové plochy je estetika, mluví se proto o pohledovém betonu. Tento termín lze obtížně definovat. Za pohledové betony lze považovat viditelné povrchy monolitických či prefabrikovaných betonových dílců, u nichž je požadován určitý, předem definovaný vzhled.

Beton je nekonečně tvarovatelný materiál. „Výhodou je, že z betonu můžeme vlastně odlít cokoliv, dům může mít oblé stěny a díky na míru vyrobenému bednění lze docílit velké variability,“ říká architekt Josef Černý.

Ideální je, když pohledový beton má povrch barevně jednotný a stálý, rovný a bez větších pórů. Maximální hloubka pórů může být 5 mm a maximální průměr pórů 10 mm. Pokud vás nudí klasický šedý odstín, lze si po domluvě s projektanty vyhrát i s barevností.

„Do betonu se přidávají různé přísady a barviva, kterými docílíme barevného odstínu. Lze také dát betonu například strukturu dřeva. Toho se docílí již při lití betonu do bednění, které sestavíme z požadovaného materiálu (dřevo). Vzor se pak do betonu obtiskne,“ říká Černý.

V interiéru pak lze využít různá štukování. 

Vždy záleží na představě architekta, projektanta, popřípadě investora, který musí s ohledem na technické možnosti výroby předložit dokumentaci, v níž předem specifikuje své požadavky na barevnost, jakost hran, hladkost, neporušenost ploch, jakost povrchu na styku bednicích dílců a rozdělení ploch.

Pokud se bojíte toho, že v takovém domě bude zima a neútulno, neboť beton sám od sebe působí chladně, můžete být bez obav. „Mezi pohledovou interiérovou a exteriérovou vrstvu se dává izolace, tudíž tepelné vlastnosti jsou ve finále stejné, jako u běžných staveb,“ říká architekt Černý.

Říkáte si, že betonový interiér není vhodný pro rodinný život s dětmi, i to by se dalo brát jako velký mýtus. Například majitel vily Procházkova 3 v pražském Podolí, kterou postavil významný český architekt Josef Pleskot, si bydlení s malými dětmi nemůže vynachválit.

„Když se topí, tak je beton velmi příjemný, děti mají betonové pokojíčky a berou to tak, jak to je. Naopak to prostředí na ně působí velmi dobře, jako rodině se nám tady bydlí krásně už více jak sedm let,“ říká Jan Jerie.

Pokud se pro dům z betonu rozhodnete, určitě zvolte pro realizaci odbornou firmu.

„Vše má svá vlastní specifika, důležitá je kvalitní směs betonu a následně její odborné zpracování, kterého se docílí hlavně vibrováním,“ dodává Černý.

Každého také jistě napadne otázka, zda je možné do interiérového pohledového betonu přiklepnout obrázek či přivrtat poličku, ani to není složité, chce to jen lepší techniku.

„Beton je sice složitý na vrtání, ovšem zase máte jistotu, že se netrefíte do dutiny, jako je tomu například u cihel,“ doplňuje Černý.

Architekt Josef Černý pohledový beton využil například při proměně bývalého hotelu Skalka v Železné Rudě na Šumavě. Jeho cílem bylo přetvořit nevzhlednou budovu v architektonicky výjimečnou stavbu, která se objevuje spíše ve slavných alpských střediscích. 


Rezidence Skalka

Psali jsme také:

Unikátní městská vila Procházkova 3 v Praze Podolí od architekta Josefa Pleskota i přes betonový plášť skvěle zapadá do stávající zástavby

Podívejte se také:

Stavba není sen 4 - 1. díl - Příběh proměny malebné krkonošské vesničky

TV Architect představuje: Projekční a architektonická kancelář Josef Černý

Osobnosti současné architektury – Josef Pleskot

Diskuze

Spolupracujeme

Zajímá vás architektura?


Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVbydleni.cz je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu