ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Inspirace Stavba Poradíme vám, jaké vybrat tepelné čerpadlo, aby cena odpovídala kvalitě

Poradíme vám, jaké vybrat tepelné čerpadlo, aby cena odpovídala kvalitě

Poradíme vám, jaké vybrat tepelné čerpadlo, aby cena odpovídala kvalitě
3. 3. 2021 / Autor: Štěpánka Šulanová, foto: TnG-Air

Tepelná čerpadla se řadí mezi nejdražší zdroje tepla, co se pořizovací ceny týče. Jedná se totiž o technologicky velmi vyspělý a na provoz velmi ekonomický zdroj tepla. Přesto všechno i v této kategorii můžeme narazit na velké cenové rozdíly. Čím jsou tyto rozdíly způsobeny?

Typ tepelného čerpadla

Tepelná čerpadla můžeme rozdělit do 3 základních kategorií.

  • tepelná čerpadla země/voda
  • tepelná čerpadla voda/voda
  • tepelná čerpadla vzduch/voda.

Typ země/voda je ze zmíněných typů nejdražší, a to hlavně díky jeho náročnosti na realizaci, při které je potřeba vytvořit výkop nebo vrt. Finančně náročný je také jeho servis. Co se provozních nákladů týče, tak typ země/voda dosahuje nejlepších čísel.

Tepelná čerpadla voda/voda nejsou tak finančně náročná na pořízení, nicméně servis vyžaduje velké náklady. Tento typ je navíc velmi náročný na podmínky provozu a legislativní rámec.

Typ vzduch/voda je považován za ten nejlevnější v porovnání s ostatními, a to především díky snadné realizaci a ještě snadnějšímu servisu. Tato čerpadla jsou velmi nenáročná na prostor a téměř neexistuje nemovitost, kterou by se tepelné čerpadlo vzduch/voda nemohla vytápět. Dražší jsou ovšem provozní náklady.

Dražší tedy neznamená, že se jedná o lepší a úspornější zařízení. Když si totiž srovnáme pořizovací cenu, náklady na servis a náklady na provoz, tak nám jednoznačně vyjde jako vítěz typ vzduch/voda. To potvrzuje i světový trh, neboť typ vzduch/voda je celkově nejprodávanější.

Značka tepelného čerpadla

Na trhu se momentálně pohybuje velké množství značek tepelných čerpadel, což přináší i širokou škálu cenové úrovně.

Nejdražší cenová kategorie (260 000 Kč a více) Tepelná čerpadla, která na trhu dominují svou vysokou cenou jsou zpravidla finančně náročná z několika důvodů. Většinou se jedná o větší značky, které už na trhu operují desítky let. V tomto případě se jedná o kvalitní tepelná čerpadla, která však svou cenu nestaví pouze na kvalitě. V takovýchto případech si totiž připlácíme za hodnotu značky a také za to, že se v drtivé většině případů jedná o dovoz. To pro koncového klienta znamená, že se v jeho ceně promítne výroba a přidaná hodnota značky, doprava k nám do České republiky, marže místního prodejce a následně marže místní montážní firmy. Celý tento kolotoč následně způsobí vysokou cenu tepelného čerpadla.

Střední cenová kategorie (170 000 – 260 000 Kč) V této kategorii logicky počítáme s poklesem kvality. To ovšem neplatí pro místní vývoj a výrobu. České firmy totiž mohou dosahovat podobných kvalit za nižší cenu. Odpadají totiž náklady za dovoz a příplatek za zahraniční značku.

Nejlevnější cenová kategorie (méně než 170 000 Kč) U tepelných čerpadel této kategorie už nutně musíme počítat s poklesem kvality, což se tyto čerpadla snaží vykompenzovat svou velmi nízkou cenou. Bohužel ale v této kategorii v konečném důsledku neušetříte, protože provozní náklady a poruchovost této kategorie je značně vyšší než u předešlých kategorií.

Srovnání bere v úvahu tepelnou ztrátu průměrného rodinného domu v České republice a kompletní cenu tepelného čerpadla včetně veškerého příslušenství a montáže.

Ideální je tedy zvolit střední cenovou kategorii, protože ta je v určitých případech stejně kvalitní jako ta nejdražší a vy tak nemusíte zbytečně připlácet za lepší pocit.

Ukázali jsme si, že správnou volbou je typ vzduch/voda ze střední cenové kategorie. Pokud můžeme uvést jeden příklad, tak jím je firma TnG-Air. Tato firma kombinuje vlastní vývoj a výrobu s kvalitními technologiemi z dovozu, což zaručuje vysokou kvalitu a přijatelnou cenu. Velkou výhodou je také záruka 10 let na vše a pružný servis.

Diskuze

Spolupracujeme

Zajímá vás architektura?


Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVbydleni.cz je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu