ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Inspirace Interiér Rady a tipy: Jak správně vybrat lepidlo a spárovací hmotu!

Rady a tipy: Jak správně vybrat lepidlo a spárovací hmotu!

Rady a tipy: Jak správně vybrat lepidlo a spárovací hmotu!
9. 6. 2019

Pokud se chystáte svépomocí rekonstruovat koupelnu, musíte kromě sanity, koupelnového nábytku, obkladů a dlažby také zvolit správné lepidlo a spárovací hmotu. Tyto prvky budete při instalaci dlaždic rozhodně potřebovat.

Lepidlo by mělo být kvalitní a především správně zvolené vzhledem ke svým vlastnostem a použití. Obecně lze lepidlo na obklady a dlaždice rozdělit na tři základní typy.

Cementové lepidlo rychle tvrdne, ale jeho příprava může být náročná. Je potřeba nejprve jej smísit s vodou pomocí míchadla v přesně daném poměru. Lepidlo také musí nějakou dobu zrát. Následně záleží na tom, zda lepidlo obsahuje syntetické látky. Pokud ne, je lepší jej použít na menší formát dlaždic a spíše na podlahu – lije se přímo na podklad. Cementové lepidlo s obsahem syntetických látek se naopak stává zcela univerzálním elastickým materiálem. Hmotu je potřeba rozetřít zubatou stěrkou a následně do ní zatlačit dlaždice.

Disperzní neboli flexibilní lepidlo na dlažbu nemusíte předem nijak připravovat – lze jej okamžitě použít a hodí se na připevnění obkladů stěn. Jde o univerzální lepidlo, mezi jehož výhody patří vysoká pevnost a odolnost.

Třetí možností je dvousložkové lepidlo, které je ideální pro připevnění dlažeb i obkladů. Nabízí především značnou odolnost, a to vůči otěru i chemikáliím. Udrží toho opravdu hodně – i v nepříznivých podmínkách. Plně zatvrdne většinou do 24 hodin.

Kromě lepidla budete potřebovat také spárovací hmotu do koupelny. Jejím účelem je především vyrovnání materiálové roztažnosti, plní ale i dekorativní funkci. I zde můžete vybírat z různých typů.

Silikonová spárovací hmota se vyznačuje vodotěsností a pružností. Není ale příliš odolná vůči mechanickému poškození. Polyuretanová hmota naopak mechanickou zátěž zvládá bez problémů. Polymerní hmota je také odolná, a to především vůči vodě a chemikáliím. Při použití akrylátové spárovací hmoty můžete počítat s jednoduchou aplikací a vysokou pružností. Cementová spárovací hmota se používá asi nejčastěji. Mezi její výhody patří voděodolnost a snadná údržba. Neměla by se ale příliš vystavovat mechanickým či chemickým vlivům. Polymercementová hmota se hodí do zatěžovaných prostor. Vyniká pružností a také pevností.

Barvy spárovacích hmot se různí od klasické bílé či šedé až po zelenou, fialovou, červenou či modrou. Můžete tedy vybrat takový odstín, který bude nejlépe ladit s vašimi obklady a dlažbou.

Diskuze

Spolupracujeme

Zajímá vás architektura?


Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVbydleni.cz je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu