ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Inspirace Interiér Tip: Jak vybrat sprchový kout?

Tip: Jak vybrat sprchový kout?

Tip: Jak vybrat sprchový kout?
7. 6. 2019

Sprchové kouty jsou ideální do malých koupelen. Ocení je ale také ti, kteří si příliš nepotrpí na horké koupele. Hodí se i pro lidi se zhoršenou pohyblivostí, obzvlášť pokud jsou vybavené sedátkem a madlem.

Začněte výběrem konstrukce sprchového koutu. Může jít o rámovou, půlrámovou či bezrámovou variantu

Jak už název napovídá, základem rámového sprchového koutu je rám, do něhož jsou zasazená skla či plastové výplně. Tento typ sprchových koutů je nejodolnější a nejpevnější, a to i díky svislým profilům, které jeho pevnost zvyšují. Rámový kout by měl vydržet i nepříliš opatrné zacházení

Půlrámový sprchový kout svislé profily neobsahuje. Konstrukce je pak lehčí a design výplně více vynikne.

Bezrámové sprchové kouty nejsou příliš zpevněné – jde vlastně jen o bezpečnostní skla a panty či ustavovací profily, které zajišťují připevnění skel ke stěně. Rám v konstrukci obsažen není a se stabilitou pomáhá kování či úchyty a rozpěry. Tyto prvky pomáhají se stabilitou.

Rámy bývají vyrobeny z hliníku či plastu. Oba materiály mají svá pro i proti. Hliníkové rámy vypadají luxusně, ale pokud nejsou kvalitní, jejich vzhled se může nežádoucím způsobem měnit. Plastový rám bývá odolný a jeho vzhled se časem příliš nemění.

Asi nejvýraznějším prvkem sprchového koutu je jeho výplň. Nejčastěji se setkáte s těmito materiály:

Skleněná výplň – většinou vyrobená z bezpečnostního skla. Pro snadnější údržbu může být sklo povrchově upraveno.

Plastová výplň – časté je matné či vzorované provedení. Vodní kámen, kapky či šmouhy nejsou na rozdíl od skla na plastové výplni tolik viditelné.


Výběr typu otevírání koutu záleží mimo jiné i na velikosti koupelny

S konstrukcí a materiálem sprchového koutu souvisí také typ jeho otevírání. Pro malé koupelny bude ideální posuvné otevírání, které nijak nezasahuje do prostoru mimo kout. V tomto případě je potřeba vybrat kvalitní pojezdy, které zvládnou každodenní zátěž. Další možností je zalamovací nebo shrnovací otevírání, které svým systémem připomíná zašupovací dveře. A konečně je tu možnost otočného otevírání – to ale vyžaduje dostatek prostoru.

Rozměry sprchového koutu

Rozměry koutu se odvíjejí především z prostorových možností koupelny. Kolem koutu by měl být dostatek prostoru pro pohodlné vystoupení z něj a bezproblémové otření těla ručníkem. Rozměry nejmenších sprchových koutů začínají na 70 až 75 centimetrech. Malé kouty je ale vždy lepší před nákupem vyzkoušet v prodejně, nebo si je alespoň prohlédnout. Není příjemné až po zabudování zjistit, že se v koutu ani pohodlně neotočíte.

Důležitý je také tvar koutu. Který si vyberete vy?

Materiál a rozměry jste si zvolili? Nyní se dostáváme k tvaru koutů. Nejčastěji se setkáte s těmi obdélníkovými či čtvercovými – oba typy se hodí spíš do větších koupelen. Pro stísněnější prostory je tu čtvrtkruhový či rohový kout, který dokáže lépe využít prostor. Pokud toužíte po něčem úplně jiném, jistě se v koupelnovém studiu domluvíte na instalaci atypického sprchového koutu.

Sprchový kout bez vaničky, anebo s vaničkou?

Tato volba definuje celkový vzhled sprchového koutu. Ten bez sprchové vaničky působí jako pokračování dlažby. Moderní sprchové kouty většinou vypadají právě takto. Díky rohovému sprchovému koutu bez vaničky a tedy bez výrazného předělu může koupelna působit prostornějším dojmem. Naopak klasická vanička sprchový kout opticky oddělí od prostoru. Její výhodou je snazší údržba. Co se týče materiálu, může být vanička třeba akrylátová nebo mramorová.

Zdroj: A-keramik

Diskuze

Doporučené pořady

Stylové koupelny plné inspirace

Stylové koupelny plné inspirace

Developerské projekty

Developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Rady pro investice do nemovitostí

Rady pro investice do nemovitostí

Dům na klíč

Dům na klíč

Přemkovy rychlé rady pro zahrady

Přemkovy rychlé rady pro zahrady

Vybíráme audio do domácnosti

Vybíráme audio do domácnosti

Stavba není sen 4 - Aldrov Krkonoše

Stavba není sen 4 - Aldrov Krkonoše

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Stavba není sen 3 - Javor apartmán

Stavba není sen 3 - Javor apartmán

Bydlení handicapovaných

Bydlení handicapovaných

Nejzajímavější hotely

Nejzajímavější hotely

Na kafe!

Na kafe!

Stavba není sen 2 - Rekonstrukce bytu

Stavba není sen 2 - Rekonstrukce bytu

Inspirace koupelny

Inspirace koupelny

Zdravý spánek

Zdravý spánek

Stavba není sen - Stavba domu

Stavba není sen - Stavba domu

Vybíráme okna

Vybíráme okna

Jak se vyrábí dřevostavby

Jak se vyrábí dřevostavby


Spolupracujeme

Zajímá vás architektura?


Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVbydleni.cz je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu