ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Aktuality Rekordman ve vánoční výzdobě? Dům u Litomyšle rozzáří 65 tisíc žárovek

Rekordman ve vánoční výzdobě? Dům u Litomyšle rozzáří 65 tisíc žárovek

Rekordman ve vánoční výzdobě? Dům u Litomyšle rozzáří 65 tisíc žárovek
29. 11. 2020 / Autor: Zuzana Duzbabová, Foto: Agentura Dobrý den

Už minulý rok se Václav Trunec z Chotovic u Litomyšle zapsal do České knihy rekordů, a to když svůj dům i zahradu vyzdobil 60 665 barevnými žárovkami. Letos se rozhodl svůj rekord překonat a přidal dalších skoro pět tisíc světel. Majitel zároveň věnoval městu i vzrostlý smrk ze své zahrady. Každý rok se prostor před domem stane místem setkání sousedů i lidi ze všech koutů republiky. Podle Trunce se zde vloni zastavilo přes 25 tisíc lidí, letos však bude účast zřejmě skromnější.

Asi nikdo u nás nemiluje Vánoce a vánoční výzdobu tak jako Václav Trunec. Jen pro představu nahlédněme do loňského zápisu Agentury Dobrý den, která eviduje české rekordmany.

Výzdoba Vánoce 2019, foto: Agentura Dobrý den

Celý dům, zahrada, studna, altán i stromky a betlém rozzářilo celkem 60 665 barevných žároviček v podobě světelných řetězů, závěsů nebo rampouchů. Z toho 36 852 bylo barevných LED diod a 23 813 klasických žároviček. Aby všechno mohlo zářit do dáli, bylo zapotřebí 27 156 metrů elektrických drátů včetně kabelů nebo prodlužovaček.  K tomu si přičtěte 322 trafostanic zapojených do 485 zásuvek. Přípravy zabraly zhruba 400 hodin čistého času.

Aby svůj rekord pokořil, musel samozřejmě pár žárovek přidat, nyní jich tak na pozemku můžete napočítat asi 65 tisíc. K jedné podstatné změně ale došlo, nyní na zahradě už nenajdete vzrostlý smrk.

„Rád jsem ho zdobil 18 let pro všechny. Vždy na něho padlo asi 2 000 kusů žárovek a vytvořil tu krásnou vánoční atmosféru. A vím, že jsem pro něho lepší konec nemohl udělat a to, že jsem ho věnoval do města Litomyšl, kde bude ozdoben,“ uvedl Trunec na svých sociálních sítích.

Osvětlení na domě se rozzáří už na první adventní neděli, poté je budou moci lidé obdivovat každý den od půl páté do deseti večer, a to až do Tří králů. Jelikož jsou ale stále platná vládní nařízení, je nutné přicházet v roušce a dodržovat bezpečné rozestupy.

Doporučujeme:

Jak může inteligentní osvětlení zlepšit naše zdraví?

Hledáte tipy na zařízení domácnosti? Podívejte se do naší sekce Inspirace

Diskuze

Spolupracujeme

Zajímá vás architektura?


Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVbydleni.cz je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu