ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Inspirace Interiér Rozhovor: Inovativní návrhářka propojila nestárnoucí design originálního nábytku s kvalitou ověřenou časem

Rozhovor: Inovativní návrhářka propojila nestárnoucí design originálního nábytku s kvalitou ověřenou časem

Rozhovor: Inovativní návrhářka propojila nestárnoucí design originálního nábytku s kvalitou ověřenou časem
20. 4. 2023

Interiéry nejraději tvoří ze starého nábytku v kombinaci s novým. Na základě osobnosti a potřeb každého klienta vytváří ojedinělý interiér. Nově je také designérkou pořadu Jak se staví sen. Lucie Volfová se věnuje také malířské tvorbě, kde může na plátno otisknout svoje emoce a sny. Obrazy umí vytvořit i na přání po konzultaci s klientem a zasadit obraz do interiéru tak, aby působil harmonicky, nebo naopak kontrastně a vyzařovala z něj osobnost majitele.

Lucie, vaše práce si zakládá na kreativitě. Odkud čerpáte inspiraci? 

„Inspiraci čerpám hodně ze zahraničí, mým vzorem je Massimo Adario, uznávaný italský architekt, který vychází z historie a komponuje starý nábytek do svých projektů. Takové interiéry mají v sobě ducha starých časů a jsou jedinečné a originální. Nezapomíná na minulost a propojuje jí s budoucností. A o tom jsou i mé návrhy interiérů. Stejně jako on se řídím tím, že trendy vždy pominou.

Kousek historie se snažím přenést i do mých obrazů. Když rekonstruujeme staré nemovitosti, předchází tomu vyklizení a často nacházíme velké poklady jako staré obrazy v krásných rámech. Noví majitelé chtějí takové obrazy vyhodit, protože se jim nelíbí původní malba. Já je proto přetvářím do abstrakce s barevnou paletou nového interiéru. Rám tedy zůstává původní. Stejně tak přetvářím různé vázy, kterým na mých workshopech vdechnu nový život.

V rámci udržitelnosti se snažím co nejvíce starého, nepotřebného, ale kvalitního nábytku využít a zakomponovat ho do navrženého nového interiéru.

Co se týče malířů, obdivuji práci Rajana Setha. Na něj jsem narazila úplně náhodou v době, kdy jsem začala s abstraktní tvorbou a když jsem viděla jeho umělecká díla, na první dobrou jsem myslela, že jsou to moje obrazy. Používá stejné techniky i struktury jako já.

Má práce je hodně o osobním přístupu a individualitě. Nikdy jsem netvořila jak interiéry, tak obrazy po vzoru někoho. Vytvářím ojedinělá díla, které jsou inspirovaná samotným budoucím majitelem, jeho životním stylem, příběhem a osobností.“

  

Vaší práci se věnujete 8 let. Hodilo by se nějaké bilancování? Vnímáte, jakou svět interiéru a design prošel změnou?

„Určitě design jako takový prochází neustálou změnou. Celosvětově řešená aktuální témata ovlivňují celkový směr nejen v designu, ale také v módě. Ať už je to propojování člověka s přírodou, upcyklace, obnovitelné zdroje či setkávání se s minulostí. Tento trend byl viditelný i na letošním Designbloku.

Také výstava EXPO 2020 v Dubaji, přinesla například pohled na to, jak bude vypadat naše planeta za 50 let. Celkově tato výstava obohacuje svět inovativními nápady, kde je heslem udržitelnost, mobilita a příležitost. Důraz je kladen na ekologické aspekty, na udržitelný rozvoj naší země a planety s podtextem - nic není nemožné. Při návštěvě EXPO 2020 jsem se utvrdila v to, že směr, kterým jsem se před 4 lety vydala, je správný – tedy tvořit udržitelné interiéry.“

Vnímáte změnu nebo vývoj ve vlastní tvorbě? 

„Neustále měnící se trendy jsem z počátku sledovala a držela se jich. Výsledkem bylo katalogové bydlení. Po pár letech jsem se ale vydala svou vlastní cestou a nejraději tvořím interiéry ze starého zrenovovaného nábytku. Nepodléhám neustále měnícím se trendům. Držím se historie a nejraději tvořím světlé interiéry s využitím přírodních materiálů.

Přírodu se snažím vnášet do interiéru i pomocí barev. Trendem posledních let jsou totiž interiéry v odstínech šedi v kombinaci s bílou barvou. Tento šedý mor se snažím na základě mých návrhů odstranit.“

Ráda pracujete s novým nábytkem v kombinaci se starým. Podle čeho rozhodujete, co má zůstat a co vyhodit?

„Především je to na základě potřeb klienta. Pokud je to možné, ponechám v návrhu co nejvíce starého nábytku, kterému dokážeme vdechnout nový život a dát mu nový styl, či barvu. Jedná se například o renovaci křesílek, která zahrnuje nejen čalounění, ale i výplň novými pružinami namísto molitanové výplně. Můj pan restaurátor dokáže ze starého nábytku vykouzlit jedinečný nový kousek přesně tak, jak ho potřebujeme. Používá pružiny, které jsou potažené plátnem. Pod pružinami jsou napnuty popruhy, které tvoří základnu sedáku. Jako výplňový materiál používá kokosové vlákno, africkou trávu, nebo čalounické rouno.“

Máte za sebou realizaci více než 400 projektů. Je nějaký, který vám utkvěl v srdci?

„Pár srdečných zákazníků, co mi utkvěli v srdci, určitě mám. Jsou to většinou lidé, kteří své peníze celoživotně šetřili a investovali do rekonstrukce, ve které chtějí dožít. Považují si nového bydlení, mé práce a jsou vděční. Projekt se řeší několik měsíců a já jsem součástí jejich soukromí, tvořím jim místo, kde by se měli cítit bezpečně. Dokonale tak znám jejich potřeby a někteří klienti se stali i mými přáteli.“

Co je podle vás největší český nešvar?

„Vždy mě děsí všechny vitrínky a v nich požírače prachu, různé talismany, obrázky, hrníčky… Vždycky se děsím toho, zda-li to budou lidé chtít zachovat a vše vystavit znova. Naštěstí rychle pochopí, že to všechno s novým konceptem nekoresponduje.

Také se často děje to, že zákazníci v prodejně s nábytkem nakoupí vše, co se jim líbí a po vyskládaní do interiéru to spolu absolutně nesouzní, nebo se jim to do prostor dispozičně nevejde. Navrhování interiéru má svůj pevný řád a pravidla, také o tom píši ve své knize Jak si sami navrhnete udržitelný, originální interiér.“

Chtěla jste se designu věnovat od malička?

„Pamatuji si, jak jsem pořád přestavovala v pokojíčku nábytek sem a tam. Měnila jsem barevné doplňky a záleželo mi na tom, jestli je můj pokojíček útulný. Pamatuji si, že jsem sledovala pořad Jak se staví sen, tehdy ještě s Pavlem Cejnarem a strašně jsem si přála jednou takhle navrhovat někomu bydlení. Někde v hloubi duše jsem v sobě měla to, že chci být designérka.“

Co vás přivedlo k malování?

„Malování je pro mě naprostý stav relaxace a uvolnění. Při malovaní se zastavil čas. Dostanu se do určitého stavu flow bez tíže, když můžu prolínat kombinace barev, pohrávat si s materiály a nechat se unášet svými pocity. Dodává mi to příval pozitivní energie.“

 

Jaká technika kresby a malování je vám nejbližší?

„Zjistila jsem, že to u mě není ani tak o technice, ale o formátu obrazu. Technika záleží na aktuální náladě a vnitřním rozpoložení. Baví mě malovat velkoformátové abstraktní obrazy od 1m a více. Nyní jsem objevila techniku pouring, je to můj aktuální favorit. Jeden z nejhezčích obrazů, který jsem touto technikou doposud namalovala.

Ale každodenně mi přichází inspirace. Třeba nedávno jsme jela od klientky a v asfaltu jsme viděla krásné obrazce a měla jsem potřebu je namalovat. Nebo v Dubaji jsem fotila fotky omotaná malířskou folií, aby to bylo autentické, folii jsem poté zakomponovala do mého obrazu. Zkrátka jsem kreativní duše a ve všem si najdu inspiraci.“

Jak dlouho vzniká váš obraz?

„Menší obrazy maluji s přestávkami třeba pár dní. Je tam určitý proces zaschnutí, tvoření struktur, které také musí uschnout a poté přelívaní barev a kombinace barev jedna přes druhou. To nejde nijak uspíšit. A také mnohdy ve mě potřebuje dozrát to, jak má obraz vypadat, co má vlastně říct pozorovateli. Je to tvůrčí proces. Některé obrazy maluji i týdny, než je předám zákazníkovi.“

Malujete obrazy na přání. Jak takový proces probíhá a nakolik se necháte ovlivnit přáním klienta?

„Jsou 2 typy zákazníků. První typ mi sdělí to, že chce, aby obraz vyzařoval jeho osobnost a hodil se barevně do jeho interiéru. Což je fajn, protože interiér by měl být tvořen na základě osobnosti klienta. Je to taková psychologie, dokonce i podle oblečení poznám osobnost klienta a odhadnu jeho styl. Druhý typ zákazníka mi pošle fotku interiéru, kde by měl obraz viset a nechá vše na mě. Pokud se tedy jedná o obraz na míru pro klienta, vždy mě ovlivní jeho interiér a jeho osobnost.“

Čeho by si podle vás měli lidé při výběru obrazu všímat?

„Lidé často nechápou abstraktní umění, protože hledají něco skutečného a konkrétního, s čím by se mohli ztotožnit. Je přirozené pokusit se pojmenovat a dát smysl tomu, co ve svém životě zažíváme a vnímáme, takže čisté abstraktní umění se svým nerozpoznatelným námětem a nepředvídatelnými tvary, barvami a liniemi jeví jako náročné na to, čeho si májí lidé vlastně všimnout. Abstraktní umění je často mnohem víc než to, co vidíte na povrchu plátna. Velmi pomáhá seznámit se s celým kontextem umělcova díla – jeho tvorbou.

Část našeho problému oceňování abstraktního umění spočívá v tom, že očekáváme, že to okamžitě „získáme“ a nedáme si čas na to, abychom to vstřebali. Chvíli trvá, než smysl a emoce vstřebají, co za dílem abstraktního umění stojí. Hnutí Slow Art, které je populární po celém světě, upozornilo na skutečnost, že návštěvníci muzeí se často pohybují velmi rychle, dívají se na dílo méně než dvacet sekund, a tak nestačí zachytit mnoho z toho, co umělecké dílo nabízí.“

Máte za sebou svou první vernisáž. Na co dalšího se můžeme těšit? 

„Ač to vůbec nebylo v plánu, tak už nyní vím, že určitě druhou vernisáž v roce 2023 chci uskutečnit. Z malých formátů jsem začala tvořit velkoformáty, které mě nesmírně baví a navazuji spolupráci s hotely, které nabízí velké prostory, kde se budou mé obrazy krásně vyjímat. Také jsme se propojila s pár významnými architekty, kteří mi dají prostor pro moji malbu v jejich projektech. Za to jsem nesmírně vděčná.

Již nyní se můžete těšit na novinku, na které jsem dlouhou dobu pracovala s mým sklářem. Jsou to zrcadla různých tvarů, které bude zdobit moje malba namísto klasického rámu. Prvotní malé prototypy, které jsme vytvořili, si hned našli svého zákazníka a nyní přicházím s unikátním velkým zrcadlem, které je možné vyrobit v rozměru až 2 metry.

Vlastně zde poprvé spatří veřejnost propagační foto mého nového zrcadla ve zlaté barvě! Nyní jsem hodně naladěná na tvůrčí proces, každý den přicházím s novými nápady, ale můj manažer má celý tento tvůrčí proces pod kontrolou a usměrňuje mě v tom, co pustíme do světa a co ne. Započali jsme spolupráci se zahraničním trhem. Ale o tom třeba příště…“

Mohlo by vás zajímat

Aktuality

Obraz dělaný na míru vašemu interiéru skvěle doladí charakter celé místnosti

Pokud máte skvěle zařízený interiér a pořád si říkáte, že to není ono, své jistě udělá obraz, který bude ladit s vaším interiérem, a navíc půjde o jedinečný kousek, který budete vlastnit jen vy. Nejedná se ale o žádné galerijní umělecké dílo či naopak sériové fotografie z obchodů. Co si nechat vytvořit design, který bude korespondovat s vaším interiérem i vaší osobností přímo na míru od designérky?

Mohlo by vás zajímat

Díla architektů a designérů
7 m 32 s

Vybavení rodinného domu ve stylu art deco designérkou Lucií Volfovou

Zajímá vás, jestli u interiérových designérů platí přísloví „Kovářova kobyla chodí bosa“? Myslíte si, že zkušení designéři mají své bydlení „vymazlené“ do detailů, anebo zastávají názor, že na vlastní bydlení nemají čas a všechny nápady realizují u svých klientů? V tomto pořadu vám představíme zajímavé designéry a jejich vlastní bydlení. Budete se tak moci seznámit se stylem, smýšlením nad projekty a celkovým pracovním přístupem různých designérů, jejichž příští dílo může být právě váš domov. Čeká vás představení projektu od hlavní myšlenky po zajímavé detaily a plno inspirace přímo z domovů samotných tvůrců - designérů.

Mohlo by vás zajímat

Aktuality

Průvodce výstavou EXPO 2020

Světová výstava EXPO 2020 se navzdory názvu koná až letos. Dubaj obří akci odložila o rok kvůli pandemii koronaviru. Organizátoři počítají s 25 miliony návštěvníků. Svůj pavilon v Dubaji mají také Češi, nachází se v zóně „Sustainability“ na pozemku s plochou 2 200 metrů čtverečních. Je první u jednoho z hlavních vstupů na výstaviště. EXPO 2020 v Dubaji bude probíhat až do 31. března 2022. Jedná se o první světovou výstavu, která se koná v regionu MENA & SA (na Středním východě, v Africe a jižní Asii), a také je poprvé hostitelem arabská země. Na výstavu zamířila také designérka Lucie Volfová, která pro naše čtenáře shrnula zajímavé poznatky přímo z místa.

Diskuze

Doporučené pořady

Jak vybrat technologie pro váš dům?

Jak vybrat technologie pro váš dům?

Otázky a odpovědi: Dřevostavby RD Rýmařov

Otázky a odpovědi: Dřevostavby RD Rýmařov

Vybíráme fotovoltaickou elektrárnu

Vybíráme fotovoltaickou elektrárnu

Developerské projekty k prodeji

Developerské projekty k prodeji

Stavba není sen 8 - Praha Lysolaje

Stavba není sen 8 - Praha Lysolaje

Bydlení slavných

Bydlení slavných

Stavba není sen 7 - Molo Lipno Resort

Stavba není sen 7 - Molo Lipno Resort

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Nejzajímavější hotely

Nejzajímavější hotely

Jak se žije v domě s inteligentní domácností?

Jak se žije v domě s inteligentní domácností?

Přemkovy rychlé rady pro zahrady

Přemkovy rychlé rady pro zahrady

Stavba není sen 6 - Yasmin apartmán

Stavba není sen 6 - Yasmin apartmán

Zdravý spánek

Zdravý spánek

Vybíráme okna

Vybíráme okna

Stavba není sen 5 - Rekonstrukce kanceláří

Stavba není sen 5 - Rekonstrukce kanceláří

Kuchyně plné inspirace

Kuchyně plné inspirace

Vybíráme krby a kamna

Vybíráme krby a kamna

Koupelny plné inspirace

Koupelny plné inspirace

Když řešíte vodu...

Když řešíte vodu...

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Rady pro investice do nemovitostí

Rady pro investice do nemovitostí

Dům na klíč

Dům na klíč

Stavba není sen 4 - Aldrov Krkonoše

Stavba není sen 4 - Aldrov Krkonoše

Vybíráme audio do domácnosti

Vybíráme audio do domácnosti

Stavba není sen 3 - Javor apartmán

Stavba není sen 3 - Javor apartmán

Bydlení handicapovaných

Bydlení handicapovaných

RESTART Michaely Jonášové

RESTART Michaely Jonášové

Stavba není sen 2 - Rekonstrukce bytu

Stavba není sen 2 - Rekonstrukce bytu

Na kafe!

Na kafe!

Stavba není sen - Stavba domu

Stavba není sen - Stavba domu

Jak se vyrábí dřevostavby

Jak se vyrábí dřevostavby


Spolupracujeme

Zajímá vás architektura?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu