ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Aktuality S čím počítat při výběru hypotéky a na co si dát pozor? Hlídejte si RPSN, radí odborník

S čím počítat při výběru hypotéky a na co si dát pozor? Hlídejte si RPSN, radí odborník

S čím počítat při výběru hypotéky a na co si dát pozor? Hlídejte si RPSN, radí odborník
27. 10. 2020 / Autor: Zuzana Duzbabová, Foto: Pixabay

Téměř každý Čech sní o vlastním bydlení a tento trend se projevuje i ve výši uzavřených hypotečních smluv. Jen v září ji podepsalo 7 872 klientů, což je o tisíc více než v srpnu. Pokud čísla vydrží, bude rok 2020 rekordní. Aktuálně má hypotéku kolem 700 tisíc domácností. Za zvýšeným zájmem o úvěr na bydlení stojí především nízké úrokové sazby a zrušení daně z nabytí nemovitosti. Řada lidí však přesto netuší, jaké jsou jejich možnosti a mají dosti zkreslené představy.

Jednou z velkých chyb, se kterou bohužel přichází za finančními poradci čím dál více klientů, je fakt, že neznají dobře vlastní finanční situaci. Drtivá většina pak napřed najde byt a až později se ptají, zda na to vlastně mají.

„Nemají představu, jak jsou bonitní. Neví, kolik jim je banka schopna půjčit a vůbec neznají trh. Ideální postup by měl být takový, že vím, že chci řešit vlastní bydlení, podívám se na realitní trh, jaká je cena nemovitostí a jaké mám možnost. U spousty lidí zjistíme, že to zkrátka letos nevyjde,“ konstatuje hypoteční specialista a majitel firmy TAURUM finance Tomáš Rusňák.

Koupě vlastní nemovitosti je přitom jednou z největších životních investic, a proto se rozhodně nevyplatí ji podcenit.

„Také to souvisí s tím, že jsme bombardováni reklamou, kde se hodně mluví o úrokové sazbě. Já vždy říkám, podívejte se hlavně na RPSN, to jsou celkové náklady úvěru jako takového. V tom jsou veškeré poplatky i další produkty, která vám banka nebo stavební spořitelna prodává,“ doporučuje Rusňák.

Podle České bankovní asociace jen za září poskytly banky hypotéky za téměř 22,1 miliardy korun. Potvrzuje se tak předpoklad, že se koronavirová pandemie na realitním trhu výrazněji neprojevila. Češi jsou v tomto ohledu obecně konzervativnější než naši zahraniční sousedé, to je dáno především tím, že považujeme investici do nemovitosti za bezpečnou a bereme ji i jako jistotou na stáří.

„Je vidět, že to lidé řeší, řeší vlastní bydlení i investiční nemovitosti a očekávám, že tento trend ještě bude pokračovat. Byla zde chvíli taková nejistota ohledně daně z nabytí nemovitosti, pořád se nevědělo, jestli bude nebo nebude zrušená. Nyní víme, že bude zrušená retroaktivně od prosince 2019, takže ti, kteří kupovali nemovitost v roce 2020, ji buď zaplatili a bude jim vrácena, nebo ji platit nebudou,“ dodává Rusňák.

Doporučujeme:

Tipy a rady, jak šikovně vést domácí rozpočet

Hledáte byt? Podívejte se na přehled aktuálních projektů

Diskuze

Spolupracujeme

Zajímá vás architektura?


Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVbydleni.cz je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu