Feng Shui je starověké čínské učení, které se zabývá harmonií mezi lidmi a jejich prostředím. Podle této filosofie můžete vylepšit váš domov pomocí správného rozmístění nábytku, dekorací a jiných prvků tak, aby do něj proudila pozitivní energie. Klíčovým aspektem je ale úklid, jehož kombinací s praktikami Feng Shui můžete vytvořit harmonické moderní bydlení, které podporuje pohodu, štěstí a klid.
Jako první se zbavte nepořádku. Nejde jen o prach a špínu, ale i o vše, co vás zatěžuje. Při jarním úklidu je proto dobré projít všechny skříně, komody a zásuvky a vyhodit veškeré nepotřebné věci. Pravidlo se netýká jen starých předmětů, ale opravdu všeho, co nevyužíváte. Například KonMari metoda spočívá ve vytřídění věcí, které vám nepřinášejí radost a v organizaci věcí podle kategorií. U každé věci, kterou vezmete při třídění do ruky si položíte otázku: „Přináší mi ta věc radost?“ Pokud ano, ponechejte si ji. Pokud odpověď zní ne, někomu ji darujte, nebo ji prostě vyhoďte.
Důležité je také nové nastavení, a tedy reorganizace věcí. Rozmyslete umístění nábytku i úložných prostor. Podle starobylé čínské praxe může mít způsob, jakým si zorganizujete svůj obytný prostor velký vliv na tok energie.
Důležité je například správné umístění postele, která by měla stát čelem k pevné stěně. Neměla by stát mezi oknem a dveřmi, nohama ke dveřím a v podkroví pod šikminou. Měl by být zachován výhled z postele na dveře. Postel by měla být dřevěná a přístupná pohodlně z obou stran. V blízkosti postele by nemělo být zrcadlo, televize ani jiné elektrospotřebiče. Velmi důležité je zde také umístění pracovního stolu. To platí současně i pro pracovny a kanceláře. Stůl by měl vždy být umístěný tak, aby sedící měl za sebou pevnou stěnu a výhled na dveře. V mnoha případech bývá vhodné umístění kolmo k oknu.
Důležitou roli hraje také zrcadlo. To umístěte především do malých prostor, tmavých rohů či do temných chodeb. Neměla by viset proti vstupním dveřím ani přímo proti oknům nebo naproti sobě. V ložnicích a dětských pokojích bychom s jejich umístěním měli být opatrní – každopádně by se neměla vyskytovat v okolí postele. Zrcadla by měla odrážet něco příjemného, například zahradu, která vnese do interiéru živou energii.
Feng Shui vnímá za důležitý aspekt harmonického domova i užití barev a přírodních prvků. Zejména barvy mají významný vliv na naše emoce a naši náladu. Začleňte do interiéru takové odstíny, které podporují energii, kterou chcete probudit. Bílá je často spojována s čistotou a nevinností, modrá zase s klidem a mírem a červená s vášní.
Další způsob, jak podpořit tvorbu pozitivní atmosféry, je skrze přírodu. Rostliny pomáhají čistit vzduch a harmonizovat prostředí. Nemáte-li doma žádné, zvažte pořízení třeba fíkusu, tlustice nebo tchynina jazyku. Vsadit můžete i na bylinky nebo netradiční řasokoule.
Mohlo by vás zajímat
Aktuality
Hledáte inspiraci pro váš interiér? Zaměřte se na barvu roku 2023 Viva Magenta!
Výrazná, odvážná a živoucí, tak by se dala charakterizovat barva roku 2023. Podle odborníků z americké firmy Pantone bude tento odstín ovládat nejen módu, ale i design interiérů. Jedná se o sytě červenou s jemným nafialovělým nádechem, který ji drží místo na pomezí teplé a studené barvy.
Mohlo by vás zajímat
Aktuality
Interiér štěstí aneb jak si zařídit interiér podle Feng Shui
Potřebu harmonického bydlení si uvědomuje stále více lidí. Feng Shui- toto záhadné spojení slýcháme poslední dobou stále častěji, málokdo by ale dokázal vysvětlit, co vlastně představuje. Jedno je ale jisté, při dodržení jeho pravidel a doporučení docílíme příjemného a harmonického interiéru.
Mohlo by vás zajímat
Aktuality
Hitem posledních měsíců je řasokoule, pomáhá od stresu a vypadá velmi designově
Řasokoule je rostlinka, které můžete vytvořit malé akvárium podle svého vkusu. Svým vzhledem připomíná napůl mech a napůl řasu. Tento druh vlasovité zelené řasy pochází z jezer na severní polokouli. Teď se ale dostává do našich interiérů v podobě designového doplňku.
Mohlo by vás zajímat
Aktuality
Květiny podle feng-shui přinesou do vaší domácnosti štěstí a harmonii
Potřebu klidného bydlení si uvědomuje stále více lidí. Častěji než dříve proto ve spojitosti s interiérem slýcháme pojmy jako wabi-sabi, japandi či feng shui. Jedná se totiž o filosofie a styly, které nám ukazují, jak si zařídit domácnost, abychom se cítili šťastni a vše kolem nás bylo v souladu. Energii do domácnosti zajisté přinesou živé květiny. Pokud rostlinky pak propojíme s metodou feng-shui, máme o harmonickou domácnost postaráno.
Mohlo by vás zajímat
Aktuality
Je tady jaro a sním i jarní restart, dopřejte očistu vašemu interiéru
S jarem přichází nová energie, objevují se veselé barvy a celková nálada začíná být optimistická. To platí nejen pro duši, ale i váš interiér. Poradíme vám několik univerzálních tipů, jak okoukaný byt oživit, udělat si místo v šatníku a nechat tak proniknout svěžest jara do vaší domácnosti.