Málokterá lidová pranostika jako ta o ledových mužích je pro zahrádkáře tak moc obávaná. Celé jaro čekáme na zmrzlé, abychom mohli konečně vysadit ven veškeré předpěstované sazenice. Pankrác, Servác a Bonifác od 12. do 14. května označují období, kdy se často nečekaně příroda potýká s velmi chladnými nocemi i rány. Případné mrazíky pak dokáží poničit vše, co jim stojí v cestě, a nejčastěji jsou to kvetoucí ovocné stromy. Všeobecně se proto doporučuje začít s pracemi na zahradě až po tomto období. Pro toho, kdo se nemůže nastávající sezóny dočkat, máme tipy na práce, které lze vykonat již v dubnu.
Letos zatím počasí zahradníkům příliš nepřeje, už po Velikonocích by se ale konečně teploty měly začít postupně zvyšovat a podle předpovědí se můžeme těšit na skutečné jaro. Pokud chcete být pečlivě připraveni, zajděte už nyní do zahradnictví a pořiďte si, co je potřeba.
Teplejší duben je vhodný pro přímý výsev a vysazení zeleniny. Zasadit můžete například saláty či brokolice. Zasít lze mrkev, petržel, ředkvičky nebo hrášek, ale i aromatické bylinky, jako jsou kopr, anýz nebo fenykl. Před chladnějším počasím raději záhony chraňte netkanou textilií. Do skleníků pak můžete vysazovat předpěstované sazenice rajčat a paprik.
Nastává také ideální doba pro založení trávníku. Pokud ho již máte, postarejte se o něj, odstraňujte pravidelně mechový porost, vykonejte vertikutaci a dodejte vhodné hnojivo.
V tomto měsíci také můžete sázet letničky. Například macešky mohou ozdobit váš záhon už v druhé polovině dubna. Přihnojte okrasné stromy, keře i trvalky, dopřejte jim bohatou zálivku a plochu kolem nich nastelte mulčem. V druhé polovině dubna lze vysazovat okrasné květiny, jejichž hlízy přezimovaly na bezmrazém místě. Z trvalek vysaďte šalvěj, třapatku, plamenku či verbenu. Dbejte na skladbu vašich záhonků a zařaďte medonosné rostlinky. Ty v zahradě poskytnou včelám, motýlům a dalšímu potřebnému hmyzu pastvu v období, kdy přestanou kvést ovocné dřeviny. Medonosné rostliny navíc udělají na vaší zahradě velkou parádu.
Konec dubna je pak pro většinu ovocných dřevin posledním vhodným termínem k prořezávce, především pak u slivoní, meruněk a broskvoní, ale i jabloní a hrušní, pokud rostou příliš bujně. Pokud si chcete pořídit nové stromy, stejně tak je vhodná doba do konce měsíce. Týká se to především sazenic prostokořenných. Stromky a keře zapěstované v kontejnerech můžete vysazovat i později, ale bude třeba je bedlivěji zalévat, případně i chránit proti ostrému slunci. Jaro využijte také pro výsadbu a přesazení trvalých okrasných trav.
Na jaře se vysazují také třezalky či komule nebo popínavé rostliny. Duben je vhodný i k výsadbě maliníků či borůvek, na konci měsíce lze vysadit jahodník.
Sázet lze i vzrostlé stromy. Ideální je borovice černá, cedr atlantský, buk sloupovitý, tis či mrazuvzdorná kalina. Podle zahradníků je lepší držet se stromků vhodných pro naše končiny.
Například v Zahradnictví Plzeň aktuálně vítají jaro čerstvým závozem. Připraveno zde mají tisíce rostlin a stromů skladem. Najdete je v Plzni na Domažlické 181. A pokud chcete jen nasát příjemnou jarní atmosféru, určitě je zahradnictví velmi inspirativním místem!
Mohlo by vás zajímat
Exteriér
Rady a tipy pro výsadbu a pěstování ovocných stromů na zahradě
Ovocné stromy se pomalu vytrácejí z našich zahrad. Přitom i v té nejmenší zahrádce se dá vypěstovat chutné ovoce, a navíc strom poslouží jako útočiště před sluncem i jako zajímavý prvek v zahradě.
Mohlo by vás zajímat
Exteriér
Trvalky a jejich význam v zahradě
Trvalky se dlouhodobě těší zájmu většiny zahradníků. Krásně kvetou, nádherně voní a v zahradě představují důležitý prvek. Navíc péče o ně je poměrně snadná. Ve správných podmínkách vydrží trvalky pěknou řádku let.
Mohlo by vás zajímat
Exteriér
Jak a kde pěstovat vlastní zeleninu?
Způsobů pěstování vlastní zeleniny je celá řada. Pěstovat můžeme rostlinky na balkoně, ve skleníku, či na záhonech. Je jen na vás, jaká varianta je pro vás vhodná. Ačkoli je možné všechnu zeleninu nakoupit v supermarketu, není nad tu vlastnoručně vypěstovanou bez použití nadměrného množství hnojiv a pesticidů.
Mohlo by vás zajímat
Exteriér
Proč pěstovat medonosné rostliny v našich zahradách?
Hmyzu ubývá, zahrádkáři ovšem dobře vědí, že bez včel by se nedočkali pořádné úrody – sklizeň ovoce i zeleniny je na nich závislá víc, než se zdá. Medonosné rostliny v zahradě poskytnou včelám, motýlům a dalšímu potřebnému hmyzu pastvu v období, kdy přestanou kvést ovocné dřeviny. Medonosné rostliny navíc udělají na vaší zahradě velkou parádu.
Mohlo by vás zajímat
Zahrada
Založte si nový trávník. Je lepší klasický výsev, nebo travní koberec?
Budujete novou zahradu a nevíte, jak docílit krásného trávníku? V zásadě máte dvě možnosti. Buď položíte hotový koberec, nebo trávník vysejete. Každý způsob má své pro a proti. Záleží ale také na tom, kolik péče chcete novému trávníku věnovat.