ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Inspirace Exteriér Zahradní jezírko oživí zákoutí na vaší zahradě

Zahradní jezírko oživí zákoutí na vaší zahradě

Zahradní jezírko oživí zákoutí na vaší zahradě
21. 5. 2021 / Autor: Štěpánka Šulanová, foto: freepik

Pokud má vaše zahrada malé jezírko, máte postaráno o zdroj radosti a věřte, že taková malá plocha dovede být leckdy i dominantou vašeho venkovního království. S okrasným jezírkem se navíc nikdy nebudete nudit. Pořád je co vylepšovat! Navíc teď je ta správná doba na umístění vodních květin.

Zařídit malé okrasné jezírko není nic namáhavého. Prvním krokem k jeho vzniku je potřeba zvolit materiál. Na výběr máte z fólie a plastového výlisku. Místo by mělo být alespoň šest hodin denně vystaveno slunci. Ideální je stanoviště bez stromů, aby vám do jezírka nepadalo listí.

Velmi používaný na jezírka je plastový výlisek, který seženete v každém hobbymarketu. Mějte na paměti, že výkop musí být o 15 cm hlubší. Jako podklad zvolte písek o vrstvě 10cm. Nádobu pak usaďte a srovnejte. Poté můžete výlisek naplnit do poloviny vodou. Postupně pak okolo doplňujte písek a čerpejte vodu až po okraj. To aby se jezírko lépe usadilo.

Okrasné jezírko po napuštění osaďte rostlinkami. Vodní rostliny totiž vaše jezírko oživí a dodají mu ucelený vzhled. Zároveň také plní částečně funkci čistící.

Nejznámějšími druhy jsou:

 • orobinec 
 • kosatec 
 • blatouch 
 • kyprej 
 • žabník 
 • sítina 
 • mochna 
 • šmel 
 • vrbina
 • máta  
 • druhy vrby

Květiny do okolí jezírek nemůžeme vysazovat jen tak, jak nás napadne. Všechno má svá pravidla. Vodní rostliny nikdy nepotápíme celé pod hladinu. Každý druh rostliny má jinou doporučenou hloubku pěstování, proto je dobré se předem poradit s odborníkem. Pozor si například dávejte na to, aby listy bahenních rostlin byly nad hladinou. Pokud se ponoří pod hladinu, začnou hnít.

Nejlepším obdobím pro vysazování rostlin je jaro a začátek léta. Rostlinky by měli být umístěny v plastových košíčcích, který obsahuje speciální substrát pro vodní a bahenní rostliny. Co se týče hnojení, není třeba rostliny přihnojovat. Vodní rostliny si vystačí s malým množstvím živin.

Co se údržby týká, zásadní je boj s řasami. V něm vám pomůže jezírková filtrace, nebo UV lampa.

Až bude jezírko kompletní, můžete se každý den kochat jeho krásou a přemýšlet, jak ho ještě vylepšit. Pořídit si pak můžete i některé druhy ryb, nebo si vyhrát s okolím jezírka.

Psali jsme také:

Diskuze

Spolupracujeme

Zajímá vás architektura?


Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVbydleni.cz je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu