ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Inspirace Téma Zájem o hypotéky je rekordní - spočítejte si, kolik budete splácet

Zájem o hypotéky je rekordní - spočítejte si, kolik budete splácet

Zájem o hypotéky je rekordní - spočítejte si, kolik budete splácet
11. 5. 2021 / Autor: Štěpánka Šulanová, foto: freepik

O hypotéky je velký zájem, bankéři nestíhají vyřizovat žádosti a každý měsíc hlásí banky nové rekordy, co se týká objemu nových půjček. Zvyšují se ale i ceny bytů, a to za první čtvrtletí o 1,7 procenta. Pokud i vy uvažujete o koupi nemovitosti, ať už pro sebe, či jako investici, zkuste si vypočítat všechna potřebná čísla spojená s hypotékou na kalkulačce ZDE.

Objem sjednaných hypoték v závěru loňského roku a v prvním čtvrtletí letošního byl vskutku rekordní. Podle Fincentrum Hypoindexu, který měří český hypoteční trh od roku 2003, se objem poskytnutých hypoték jen za první čtvrtletí letošního roku vyšplhal na téměř 100 miliard korun. To je rekord v celé historii Fincentrum Hypoindexu. Pokud i vy uvažujete o sjednání hypotéky, je nejlepší jako první krok zvolit kalkulačku, která vám pomůže sjednat tu nejvýhodnější hypotéku.

Hypoteční kalkulačka ZDE

„Za rekordními výsledky stojí jak vysoký počet sjednaných smluv, tak ale i růst průměrné výše hypotéky. Rekordní úroveň počtu uzavřených hypoték výrazně podpořilo například i refinancování dříve sjednaných hypoték, kterým nyní skončila fixace úroku,“ říká Richard Bechník, analytik společnosti Fincentrum.

Pokud jde o výši průměrné hypotéky, která dosáhla v březnu hodnoty 3 105 568 korun, tak zde jako jasná příčina figuruje dynamický růst cen nemovitostí. Celkový objem hypoték tak je výsledkem kombinace přirozeného vývoje a zvýšené poptávky. 

Podstatně rychle rostou ceny bytů ve velkých městech. V Praze je takřka nemožné koupit byt pod 100 tisíc korun za metr čtvereční. Mladí si berou hypotéky stále častěji a jsou ochotni platit za byt víc, protože se bojí dalšího zdražování nemovitostí i růstu úrokových sazeb, který by nemovitost ještě víc prodražil.

Staří si berou hypotéky, protože se bojí inflace neboli znehodnocení úspor a chtějí se pojistit na penzi.

Koupě bytu tedy představuje dlouhodobou investici. „Ve výrazně odlišných pozicích jsou pak lidé, kteří si chtějí pořídit nemovitost pro účely vlastního bydlení, nebo naopak ti, kdo o ní uvažují jako investici. Pochopitelně oba kupující porovnávají možnost, zda nyní využít stále nízkých sazeb hypoték nebo zda přijmout jejich určitý nárůst v čase s tím, že by si počkali na případný pokles cen nemovitostí. Ten samozřejmě nemusí vůbec nastat,“ říká Bechník. Jaké sazby by se týkaly vaší hypotéky snadno zjistíte v kalkulačce hypoték

Velkým trendem se v realitním trhu také stává koupě nemovitostí na perifériích velkých měst či na venkově. Tento vývoj je dán více faktory. Reality jsou zde levnější a ceny ve městech jsou pro ně moc předražené. Je tu ale i krátkodobý efekt, kdy pandemická omezení přeshraničního pohybu znatelně zúžila možnosti pro rekreování. V reakci na to si tak mnozí začali pořizovat nemovitosti v přírodě. V obou případech je dobré si podmínky a splátky hypotéky předem zjistit

S rekordním počtem nových hypoték ale také roste strach bankéřů z neplatících klientů.Prvním okamžikem, kdy se mnozí bankéři obávali zvýšeného počtu nesplácených hypoték, byl konec moratoria na odklad úvěru. Již tenkrát se ale ukázalo, že odložených hypoték mnoho nebylo. I poslední nízká čísla řádně nesplácených hypoték staví Českou republiku do velice dobrého světla v porovnání s ostatními zeměmi Evropské unie. Češi si tedy prozatím poctivě plní své úvěrové závazky,“ říká Bechník.

Pro další vývoj tak bude rozhodující i stav na trhu práce, především ukazatel nezaměstnanosti. Fakt vysokých objemů hypoték bude muset zohlednit i Česká národní banka při utahování měnové politiky, zvlášť v navyšování úrokových sazeb. Velký podíl hypoték má sice zafixovanou sazbu na delší dobu, hypotetické rychlé navyšování sazeb by pro ně ale mohlo být pouze oddáleným problémem. V tuto chvíli však takovému scénáři nic nenasvědčuje. Zvyšování sazeb by mělo být pozvolné. 

„Ve velice zjednodušeném pohledu si myslím, že pokud hledáme nemovitost pro vlastní bydlení, tak jakmile nám nějaká padne do oka, měli bychom využít příležitosti  a tedy i nízkých sazeb,“ doporučuje Bechník.  

 

Diskuze

Doporučené pořady

Stylové koupelny plné inspirace

Stylové koupelny plné inspirace

Developerské projekty

Developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Rady pro investice do nemovitostí

Rady pro investice do nemovitostí

Dům na klíč

Dům na klíč

Přemkovy rychlé rady pro zahrady

Přemkovy rychlé rady pro zahrady

Vybíráme audio do domácnosti

Vybíráme audio do domácnosti

Stavba není sen 4 - Aldrov Krkonoše

Stavba není sen 4 - Aldrov Krkonoše

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Stavba není sen 3 - Javor apartmán

Stavba není sen 3 - Javor apartmán

Bydlení handicapovaných

Bydlení handicapovaných

Nejzajímavější hotely

Nejzajímavější hotely

Na kafe!

Na kafe!

Stavba není sen 2 - Rekonstrukce bytu

Stavba není sen 2 - Rekonstrukce bytu

Inspirace koupelny

Inspirace koupelny

Zdravý spánek

Zdravý spánek

Stavba není sen - Stavba domu

Stavba není sen - Stavba domu

Vybíráme okna

Vybíráme okna

Jak se vyrábí dřevostavby

Jak se vyrábí dřevostavby


Spolupracujeme

Zajímá vás architektura?


Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVbydleni.cz je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu