ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Aktuality Japonská pekařka vyrábí kuriózní svítidla z pečiva

Japonská pekařka vyrábí kuriózní svítidla z pečiva

Japonská pekařka vyrábí kuriózní svítidla z pečiva
17. 11. 2020 / Autor: Zuzana Duzbabová, Foto: Yukiko Morita

Japonsko je země netušených možností, technologií a absurdních vynálezů. Těžko říct do jaké kategorie patří japonská pekařka Yukiko Morita. Ta využívá čirou epoxidovou pryskyřici k výrobě svítidel z pečiva. Na e-shopu, který založila si tak můžete zakoupit svítící pecen chleba, bagetu nebo zářivý toast. Co novopečenou designérku k tomuto nápadu přimělo? Plýtvání potravinami, kdy se nepovedené kousky z pekáren prostě vyhodí. Yukiko tyto výrobky sbírá a přetváří je v originální lampičky.

Bývalá pekařka původem z Japonska se rozhodně nebojí bořit hranice. Už před pár lety představila na festivalu bytového designu netradiční svítidla vyrobená z pečiva. Dnes můžete její výrobky zakoupit v kamenných prodejnách po celém světě. Nám nejblíže je ta v Düsseldorfu.

Za zářivý Croissant zaplatíte 6 800 jenů, tedy necelých 1 500 korun.

Něco na tom chlebu je

Chleba je základní potravinou už po celá staletí. „Chci, aby lidé poznali kouzlo pečiva,“ prohlašuje umělkyně. Sama pracovala roky v pekárně a dlouhodobě se zabývá problematikou plýtvání potravinami. Dnes sbírá „nepovedené“ bochníky z pekáren, které zrecykluje. Místo, aby pečivo skončilo v koši, změní se v umění.

A nejedná se pouze o chléb, jiskru Morita dodává také bagetám, croissantům nebo toastům. Jak něco takového může vzniknout a vydržet? Základem je pečivo, které se vydlabe a poté se na něj nanese vrstva epoxidové pryskyřice, která pečivo zakonzervuje a zabrání vzniku plísní. Dovnitř se poté vloží LED diody. Některé z jejich výrobků jsou na baterky, jiné potřebují zapojit do zástrčky.

Doporučujeme:

Tip: Správný výběr osvětlení dokonale podtrhne váš interiér

Inspirace: Dejte šanci kartonu a originálním svítidlům

Diskuze

Partneři

Zajímá vás architektura?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVbydleni.cz je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl