ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Inspirace Téma Omezení možnosti nahlížet do katastru nemovitostí budí vášnivé debaty

Omezení možnosti nahlížet do katastru nemovitostí budí vášnivé debaty

Omezení možnosti nahlížet do katastru nemovitostí budí vášnivé debaty
28. 5. 2021 / Autor: Štěpánka Šulanová, foto: archiv

Více jak čtyři tisíce lidí se připojili k iniciativě OTEVŘENÝ KATASTR. Staví se proti zavedení registrace a zrušení možnosti anonymního nahlížení do katastru. Iniciativa už také odeslala Vládě ČR žádost o zrušení nezákonného návrhu do práv občanů při nahlížení do katastru. Toho se podle ní dopouští Český úřad zeměměřičský a katastrální. Novinky mají začít platit v červnu.

Anonymní uživatelé se už od června nedostanou ke jménu vlastníka nemovitosti či účastníka řízení, ale pouze k základním údajům, nově se budou muset registrovat. Iniciativa proto v uplynulých dnech odeslal předsedovi katastrálního úřadu otevřený dopis, ve kterém ho vyzval ke zrušení plánovaných změn. Téma se podle ní týká široké veřejnosti. Žádá proto vládu, aby chystané opatření projednala a zrušila.

„Vláda má ze zákona povinnost se problémem zabývat. V okamžiku, kdy se jí podřízený úřad chystá provést nezákonné či nepřiměřené změny, které zasahují plošně do práv občanů, by měla zakročit,“ vysvětluje advokát Petr Novotný, zakladatel občanské iniciativy.

Podle něj jde o nezákonný a nepřiměřený zásah do práv občanů, který je v rozporu se základními principy demokratického právního státu. Katastr je ze zákona veřejný a lidé mají právo do něj nahlížet bez nutnosti identifikace.

K iniciativě OTEVŘENÝ KATASTR se připojilo více než čtyři tisíce občanů. Na seznamu jsou firmy, živnostníci, projektanti, architekti, realitní makléři a přidávají se i starostové a akademici.

Psali jsme také:

Diskuze

Spolupracujeme

Zajímá vás architektura?


Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVbydleni.cz je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu