ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Aktuality Vyhledávání a zápis do katastru nemovitostí přehledně

Vyhledávání a zápis do katastru nemovitostí přehledně

Vyhledávání a zápis do katastru nemovitostí přehledně
29. 7. 2020 / Autor: Romana Landová

Nahlížení do katastru nemovitostí stejně jako podání žádosti provází specifika. Jaká to jsou, lze vše potřebné zařídit online a kolik peněz si připravit? To se dozvíte v článku, ve kterém probereme to nejdůležitější, co byste měli o katastru nemovitostí vědět.

V katastru nemovitostí jsou evidovány pozemky v podobě parcel, budov, nebytových prostor, rozestavěných domů, bytů a nebytových prostor. Součástí je i evidence vlastnických věcných práv a dalších zákonem stanovených práv k těmto nemovitostem včetně jejich vlastníků.

CUZK nahlížení do katastru – vyhledávání v katastru nemovitostí podle adresy

Přístup k informacím lze provést online. Vstupní údaje, které je nutné na začátku uvést, jsou: katastrální území, případně název obce, číslo parcely, stavby, bytové jednotky nebo evidenční číslo řízení. Pokud si něčím z toho nejste jistí, můžete vyhledávat pomocí mapy – buď na https://www.katastr2.cz/ či https://www.ikatastr.cz/.

Vyhledávání v katastru podle jména majitele

Podle jména majitele parcely vyhledávání umožněno není, přesto po nalezení pozemku jeho majitele zjistíte. Můžete se dostavit i osobně na příslušný katastrální úřad, taková možnost je ale zpoplatněna - cena poplatku za výpisu z katastru činí 50 až 100 korun.

Omezení nahlížení do katastru nemovitostí

Jedná se zejména o zpoplatnění u příliš velkého množství přístupů, nemožnost dohledat vše rovnou na konkrétního vlastníka a pomalé načítání map z výše uvedených webů. Pokud chcete informace vyhledávat rychleji, jednotlivé nemovitosti máte možnost najít také na portálu Mapy.cz, kde stačí označit pozemek nebo nemovitost a pak kliknout na odkaz „Informace o parcele v Katastru nemovitostí.“

Podání žádosti na vklad do katastru nemovitostí

Návrh na vklad do katastru nemovitostí je žádost, kterou musíte podat, aby se zahájilo řízení o změně či zániku práva na nemovitost. Podává se na příslušném katastrálním úřadě (případně poštou či elektronicky), kde se nachází nemovitost. Pokud se jedná o více nemovitostí najednou, je vždy potřeba podat stejný počet žádostí. Výjimkou je směnná smlouva či vypořádání manželů, v těchto případech se podává jen jeden návrh.

Podání návrhu je zpoplatněno částkou 1000 korun za žádost. K návrhu na zahájení řízení o vkladu nemovitostí je potřeba připojit vkladovou listinu, plnou moc s podpisem zmocnitele, výpis z obchodního či jiného rejstříku, případně další listiny, které vyplývají z jiného právního předpisu.

V případě, že chcete nemovitost prodat nebo koupit, je důležité nechat si vystavit originální výpis z katastru nemovitostí. Do katastru sice můžete nahlížet a vytisknout základní popis, ten však neslouží k dalším majetkovým jednáním.

Doporučujeme také:

Vklad do katastru zdraží. Poplatek se zvýší na 2000 korun

Rady a tipy: Jak jednoduše pracovat s katastrem nemovitostí

Diskuze

Partneři

Zajímá vás architektura?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVbydleni.cz je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2020 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu