ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Aktuality Provence u vás doma aneb vše o levanduli

Provence u vás doma aneb vše o levanduli

Provence u vás doma aneb vše o levanduli
1. 7. 2020 / Autor: Lucie Kratochvílová, Foto: Pixabay

Levandule je velmi oblíbenou dekorační rostlinou jak v zahradách, tak v interiérech. Starat se o levanduli je velice snadné a za minimální péči se Vám odmění voňavými květy. Pokud toužíte po zahrádce nebo balkonu ve stylu Provence, nesmíte na ni určitě zapomenout. 

Levandule patří mezi trvalky. Koupíme ji jako hotovou rostlinku nebo ji můžeme vypěstovat od semínka. Pěstování od semínka je náročnější, protože na první květy si počkáme. Semínka levandule zasejeme do misky nebo truhlíku v průběhu února a března, který umístíme do prostoru s pokojovou teplotou kolem 20°C. Rostlinky vyklíčí za 3-4 týdny.

Druhým způsobem, který je podstatně snazší, je koupě již rostlinky vypěstované. Rostlinku můžeme ponechat v květináči či ji přesadit přímo do záhonu. Levanduli zasazenou na zahradě nemusíme nějak speciálně udržovat. Ze své domoviny je zvyklá na mírnou zálivku, takže když ji zapomenete zalít, nic se jí nestane.

Pusťte se do sklizně levandule a vyrobte si z ní dekorace ven i do bytu. Když ji sestřihnete, obrazí znovu pro druhou sklizeň.

Levandule je jednou z nejoblíbenějších bylinek k sušení. Květ sestřihnete s dlouhým stonkem a svážete do svazků. Ty pak pověste květy směrem dolů. Vyhněte se slunečnímu místu. Na přímém slunci by květy ztrácely barvu. Svazečky by měly viset pěkně rovně, aby se rostliny neohnuly.

Sklizeň začněte na začátku kvetení, když jsou květy pěkné a pevné. Mají tak nejvyšší obsah vonných silic. Příliš rozkvetlé už se nehodí. Mohly by při sušení i začít zhnědnout. Z levandule můžete vytvořit pěknou řádku dekorací. Ale voňavé svazky se hodí také na pověšení do skříní, kde odpudí moly a krásně provoní oblečení.

Podívejte se také: Zahrady inspirace

Diskuze

Spolupracujeme

Zajímá vás architektura?


Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVbydleni.cz je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu