ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Inspirace Interiér Prázdniny jsou u konce, oživte si interiér vzpomínkami na léto

Prázdniny jsou u konce, oživte si interiér vzpomínkami na léto

Prázdniny jsou u konce, oživte si interiér vzpomínkami na léto
24. 8. 2021 / Autor: Štěpánka Šulanová, foto: unsplash.com

Fotografie z letní dovolené máte v telefonech a foťácích asi všichni, ať už jste byli u moře, nebo na chatičce. Nenechte je ale propadnout v úložišti a vyzdobte si jimi interiér. Vzpomínky v podobě fotografií z cest totiž mohou vytvořit úžasnou koláž a oživit vaši domácnost.

Obrazy bývají častou součástí našeho domova. A je úplně jedno, jestli se jedná o drahý unikát, nebo o zarámovanou rodinnou fotografii. Nevěřili byste, jak velkou službu dokážou obrazy domovu prokázat. Poradíme vám, jak si fotkami z cest oživit interiér.

VHODNÉ KOMBINACE

Fotografie můžete vytisknout, zarámovat a pověsit na zeď, vězte ale, že pokud je zkombinujete s dalšími předměty, bude stěna vypadat zajímavěji a osobitěji.

Fotografie z prázdnin můžete kombinovat například s moderními obrazy. Vznikne zcela originální aranžmá. Celek by měl ale vždy působit harmonicky, a tak přihlédněte k barvám a rámům.

Fotografie můžete nechat vytisknout a zarámovat. Na stěně je pak můžete doplnit prakticky čímkoliv, podle vašeho vkusu. Může to být nějaká drobnost z cest, suvenýr od moře, pohled či kresba vašich dětí. Aby vše nepůsobilo příliš hekticky, volte decentní rozložení a zajímavé rámy. Jakýkoliv poklad, vzpomínka či památka může s trochou fantazie vytvořit na zdi naprosto jedinečnou koláž.

Pokud u prarodičů v šuplíku najdete černobílé fotografie z jejich první výpravy k moři i to je originální způsob, jak nakombinovat letošní vzpomínky. Barevné fotky budou v kombinaci s těmi černobílými působit skvěle. Na zdi si tak vytvoříte malou rodinnou historii.

Zajímavé jsou i koláže. Pokud oplýváte uměleckým cítěním, není od věci fotografie různě vystříhat a naaranžovat si z nich zajímavou koláž. Tyto obrazy jsou osobité a vyjadřují víc než jen jeden moment.

USPOŘÁDÁNÍ

Než pověsíte obrázky na zeď, položte si je raději na podlahu, abyste předběžně viděli, jak bude celek působit. Důležité také je, určit si celkovou plochu, kterou obrázky osadíte. Podle muzejních norem by neměla překročit 2/3 povrchu stěny. Pamatujte na to, že horizontální fotky vizuálně natahují délku stěny a ty na výšku zase zvětšují prostor od podlahy ke stropu. Pro zavěšení obrazů také zvolte vhodnou výšku tak, aby byly jasně viditelné. Správná verze je 152 cm od podlahy k pomyslnému středu fotografie. V jídelně a kuchyni volte ale nižší výšku, protože jde o místnosti, kde se převážně sedí u stolu.

Následně můžete obrazy věšet:

  • Symetricky – obrazy jsou uspořádány v řadě či ve svislém zařazení, či v několika stejných řadách
  • Zarovnané dolním/horním okrajem – různě velké obrazy jsou zarovnané buďto spodním či svrchním okrajem
  • Asymetricky - kombinace různých velikostí, stylu rámů i zavěšení. Asymetrická varianta je poměrně náročná, vyžaduje dobrý smysl pro kompozici.
  • Kruhově – uprostřed je centrální obraz, ostatní menší pak v kruhu okolo 

RÁM A ZAVĚŠENÍ 

Rámy pro fotografie volte dle vašeho stylu interiéru, můžete kombinovat ale i kontrastní designy a použít můžete také pouze skla na rámování, takže se pak nebudete muset rozhodovat, jaký rámeček zvolit. Vše je na vaší fantazii.

Fotografie lze zavěsit na řetízky či provázky nebo na hřebíčky, které nebudou vidět.

UMÍSTĚNÍ

Pokud jednu fotografii vytisknete ve velkém formátu, dejte pozor, abyste na ní měli dostatek místa. Dojem z velkého obrazu může rušit i okolní nábytek. Sestavu malých obrázků zase lze beze strachu umístit kdekoliv.

OSVĚTLENÍ

Osvětlené fotografie vždy vyniknou lépe než ty schované ve stínu. Místo pro jejich zavěšení by proto mělo být osvíceno přirozeným světlem. Pozor ale na přímé sluneční světlo, které by ve skleněných rámech mohlo odrážet okolní předměty. Pro večerní atmosféru pak zvolte nejlépe světlo bodové, které zavěste nad vaši galerii, tak aby paprsky dopadaly kolmo dolu.

NÁŠ TIP: Originálně působí i malé fotografie zavěšené za kolíčky či jiné sponky na různých provázcích či makramé. Zajímavě dáte vyniknout malým obrázkům i jen tak, když je položíte například na designový tác, který doplníte dekoracemi.

Psali jsme také:

 

Diskuze

Doporučené pořady

Stylové koupelny plné inspirace
Nový díl

Stylové koupelny plné inspirace

Developerské projekty

Developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Rady pro investice do nemovitostí

Rady pro investice do nemovitostí

Dům na klíč

Dům na klíč

Přemkovy rychlé rady pro zahrady

Přemkovy rychlé rady pro zahrady

Vybíráme audio do domácnosti

Vybíráme audio do domácnosti

Stavba není sen 4 - Aldrov Krkonoše

Stavba není sen 4 - Aldrov Krkonoše

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Stavba není sen 3 - Javor apartmán

Stavba není sen 3 - Javor apartmán

Bydlení handicapovaných

Bydlení handicapovaných

Nejzajímavější hotely

Nejzajímavější hotely

Na kafe!

Na kafe!

Stavba není sen 2 - Rekonstrukce bytu

Stavba není sen 2 - Rekonstrukce bytu

Inspirace koupelny

Inspirace koupelny

Zdravý spánek

Zdravý spánek

Stavba není sen - Stavba domu

Stavba není sen - Stavba domu

Vybíráme okna

Vybíráme okna

Jak se vyrábí dřevostavby

Jak se vyrábí dřevostavby


Spolupracujeme

Zajímá vás architektura?


Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVbydleni.cz je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu