ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Inspirace Interiér Zařiďte si interiér v souladu s wabi-sabi a dodejte tak vašemu domovu útulnost

Zařiďte si interiér v souladu s wabi-sabi a dodejte tak vašemu domovu útulnost

Zařiďte si interiér v souladu s wabi-sabi a dodejte tak vašemu domovu útulnost
17. 1. 2021 / Autor: Štěpánka Šulanová, foto:freepik, archiv, wowood
#interier #wabisabi #wowood
další
skrýt

Nyní více než kdy jindy chceme, aby byl náš domov bezpečný kousek ráje, kde můžeme být opravdu sami sebou a najít zde úkryt před stresem každodenního života. Do popředí se proto dostávají trendy jako hygge a wabi-sabi. To se odráží i při zařizování interiéru. Lidé se začali rádi obklopovat věcmi, které mají příběh.

Původ celé filozofie wabi-sabi sahá až do Japonska 15. století. Obyčejný lid a mnichy nejvíce pobuřovalo, že si elity vychutnávali čaj z velmi drahých keramických šálků. Na protest začali pořádat vlastní čajové obřady a používali přitom jednoduchou nezdobenou keramiku. Chtěli tak lidem dát najevo, že krása života je v jeho jednoduchosti. Přesně to by měl vyzařovat i interiér zařízený ve stylu wabi-sabi.

Interiér charakterizuje především jednoduchost, čistota, přirozenost, asymetrie a ocenění plynutí času. Na rozdíl od jiných konceptů interiérového designu, wabi-sabi interiér není o vybavení konkrétními styly nebo na základě pečlivě předepsané palety barev. Je to o umění ocenění prostoru a toho co se tam již z případné minulosti nachází, je to o sladění starého s novým. Tento styl se přiklání k udržitelnému enviromentálnímu přístupu. Interiér dokonce nemusí být ani v perfektním stavu, japonská filozofie wabi-sabi je o nalezení krásy v nedokonalosti. 

Přidání nábytku, uměleckých děl nebo dekorací, které vypráví příběh, je skvělý způsob, jak vašemu domovu dodat útulnost. Výběr materiálů hraje zásadní roli. Volte přírodní materiály. Proto v interiéru wabi-sabi vidíme hodně dřeva, kamenů, vlny, lnu, obyčejného plátna, kůže i hlíny. Navíc vše je sladěno do tlumených pastelových odstínů přírodních barev. Dodávají místnosti útulný a autentický pocit.

Pokud si chcete zařídit interiér ve stylu wabi-sabi, pryč s přehnanou zdobností. Začněte více důvěřovat svému citu a pusťte se do zařizování tak trochu od oka. Jídelní servis zkombinujte s různými sklenicemi, příbory a klidně i vázou po babičce. Vše má působit přirozeně a nahodile. V bazaru určitě ulovíte nějaký ten starožitný svícen, zrcadlo či starý koberec. Přírodní materiály jako neopracované dřevo, sklo, přírodní textil a tkaniny jsou vřele vítány. Rámy obrazů rozvěste po stěnách bez použití metru či vodováhy. Pokud se pustíte do větší přeměny soustřeďte se na kombinaci hladkých a lesklých povrchů s těmi drsnějšími, jako jsou beton či cihla.

Wabi-sabi domov, kde můžete zapomenout na nesnáze okolního světa, krásně odpočívat, pokud chcete meditovat, ale i tvořit a rozvíjet svoji kreativitu. Domov podle wabi-sabi by mělo být místo, kde se cítíte absolutně volně a svobodně.

Psali jsme také:

BOHO styl vás ohromí svou otevřeností, kde neexistují hranice

Industriální interiér nabízí velký otevřený prostor inspirovaný výrobní halou

Interiér štěstí aneb jak si zařídit interiér podle Feng Shui

Staňte se milovníky eklektického stylu

Přečkejte zimu v pohodlí, zařiďte si hygge interiér

 

Diskuze

Spolupracujeme

Zajímá vás architektura?


Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVbydleni.cz je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu