ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Aktuality Vybíráte kompostér na zahradu, máme pro vás několik rad

Vybíráte kompostér na zahradu, máme pro vás několik rad

Vybíráte kompostér na zahradu, máme pro vás několik rad
6. 4. 2021 / Autor: Štěpánka Šulanová, foto: freepik

Kompostováním se zabývá čím dál tím více zahrádkářů. Kvalitní kompost je totiž jedna ze záruk, jak vypěstovat lepší plodiny. Základ pro výběr vhodného kompostéru spočívá hlavně v pochopení průběhu kompostování. Jen tak se vám podaří vybrat vhodný kompostér na vaši zahradu.

Hlavním kritériem je objem, který se řídí velikostí zahrady. Je totiž potřeba odhadnout, kolik materiálu vyprodukujete. Také byste měli přihlédnout ke kvalitě materiálu.

Během kompostování se z biologicky rozložitelného odpadu stává za spolupůsobení vzduchu a mikroorganismů přírodní hnojivo. Jeho prostřednictvím se do půdy vrací vše, co z ní při pěstování odebíráme. Mikroorganismy potřebují ke svému životu vzduch, jedná se tak o proces aerobní. Uhlík je pro bakterie zdroj energie či potravy a dusík zase napomáhá jejich růstu, a tedy i výslednému množení. Materiál, který má hnědou barvu, obsahuje hlavně uhlík. Zelený, a tedy čerstvý, obsahuje hlavně dusík. Čím tmavší materiál, tím více uhlíku, a naopak u zeleného, čím zelenější materiál, tím více dusíku.

Kompost je dobré obzvláště ze začátku provzdušňovat například občasných propíchnutím vidlemi či jednou za čas přeházet do druhého kompostéru. Dále je nezbytné sledovat správnou vlhkost směsi. Dle potřeby tedy doplníme kompost suchým nebo vlhkým materiálem.

Při výběru kompostéru si položte otázky:

 • Kde budete kompostovat?
 • Co máte možnost kompostovat?
 • Jaké množství materiálu jste schopni zpracovat?
 • Kdy v průběhu roku plánujete kompostovat?

Nejvíce používané materiály jsou dřevo a plast. Každý má své pro a proti.

Nevýhodou dřevěných kompostérů je, že dřevo se rychle rozkládá. Můžete samozřejmé vybrat tvrdší dřevo a tím i oddálíte stárnutí, ale zase vás kompostér vyjde dráž. Na druhou stranu je výhoda v tom, že tyto kompostéry jsou dostatečně velké, a tak není problém v něm přehazovat směs ze strany na stranu a tím zajistit dostatek vzduchu. Hodí se především pro středně velké zahrady.

Nemožnost přehazování je většinou nevýhoda těch plastových, které jsou malé a špatně se v nich manipuluje. U plastových kompostérů se také soustřeďte na možnost odebírání hotového kompostu. Většinou je to umožněné dřívky ve spodní části. U plastového je důležitá i volba barvy, neboť černý se může přehřívat a pak je nutné časté prolévání kompostované hmoty. Vhodné jsou především pro menší zahrady. 

Kompostér z betonových dílců je sice finančně nákladnější, ale zase dlouho vydrží. Hodí se pro velké zahrady.

Kovový kompostér odsává teplo, proto tlení v něm hodně závisí na počasí.

Existuje i rotační kompostér, který umožňuje navíc promíchávání jednotlivých vrstev kompostu.

Poloha kompostéru je velice důležitá. Vyberte si místo mimo dosah přímého slunce. Sluneční paprsky materiál vysušují a zpomalují rozkládání.

Plánujete-li zpracování odpadu pouze od jara do podzimu, vystačíte si s jednoduchým plastovým kompostérem. V opačném případě zvolte kompostér zateplený či kompostér umístěný v domě.

Je také vhodné, aby kompost neměl dno a směs tak přišla do styku s podložím. To napomůže rychlejšímu výskytu žádoucích organismů.

Hodit se vám budou i další rady:

 • Hrubší, vzdušný materiál ukládejte do dolních vrstev.
 • Samotnou trávu nikdy nekompostujte.
 • Přidávejte větší množství materiálu najednou.
 • Materiál kombinujte.
 • Přidávejte zeminu.
 • Proces tlení nastartujte přidáním zralého kompostu či chlévského hnoje.
 • Do kompostu patří tráva, listí, hlína, dřevní popel, novinový papír, slupky zeleniny a ovoce, štěpka.
 • Do kompostu nepatří plevel, shnilé, plesnivé či jinak zkažené potraviny, kamení

Zajímají vás i další rady pro vaši zahradu, sledujte náš nový pořad Přemkovy rady pro zahrady:

Jarní údržba zahrady je základ pro celou sezónu! Podívejte se na Přemkovy rychlé rady pro zahrady.

Diskuze

Partneři

Zajímá vás architektura?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVbydleni.cz je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu