ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Aktuality Tip: Jak na pokoj pro školáka? Velkou roli dnes hraje všestrannost

Tip: Jak na pokoj pro školáka? Velkou roli dnes hraje všestrannost

Tip: Jak na pokoj pro školáka? Velkou roli dnes hraje všestrannost
30. 10. 2020 / Autor: Zuzana Duzbabová

Za normálních okolností by děti chodily do školy, jenže letošní rok je trochu jiný. Místo toho, aby školák u stolu v pokojíku napsal domácí úkol a pak si šel hrát, stává se jeho útočiště náhradní učebnou. V jiných případech sedí dítě u jídelního stolu a rodiče na home office si tu a tam odskočí zahrát si chvilku na učitele. Kdy jindy se tedy vrhnout na úpravu pokoje, když ne teď.

I zaběhnutá denní rutina se může změnit lusknutím prstu. Místo ranního rituálu, kdy vypravíte dítě do školy, najednou řešíte, jak vše stíhat. Svoji práci, pomoct dítěti s úkoly a do toho ještě přemýšlet, nad dostatečným internetovým připojením, aby dítě mohlo sedět ve třídě alespoň virtuálně. Proto je na místě se zamyslet nad tím, co lze změnit, abychom prostory v bytě využili co nejvšestranněji.

Poznámky nejen na papíře

K domácí výuce i přípravě může pomoci i takový detail jako je tabule. Tu můžete mít buď na stojanu anebo ji přiděláte na zeď. Pak jsou tu také omyvatelné tapety a na trhu seženete i speciální nátěry, které jsou voděodolné a stačí je utřít navlhčeným hadrem. Takový nátěr se hodí nejen do dětského pokoje, ale třeba do kuchyně.

Slyšeli jste o tabulové barvě na stěnu? Dříve se tyto barvy používaly na klasické nástěnné tabule, dnes jsou však upravené tak, aby se daly nanášet přímo na stěnu. Na výběr je mnoho barev a nemusí se jednat o klasickou černou nebo zelenou. K dispozici jsou růžové i modré odstíny. Na takové stěny může pak malý školák psát křídami.

Nepodceňujte výběr stolu a židle

Každý pokoj by měl obsahovat malý koutek se psacím stolem a židlí. U děti je asi nejideálnější varianta rostoucí nábytek. Ten vám pomůže ušetřit náklady a zároveň drží krok s dítětem až takřka do puberty. Stejně tak je možné najít i rostoucí postele, u kterých jen přidáváte komponenty jako do stavebnice.

„Na trhu je spousta výrobců a systémů výškově nastavitelných a náklapěcích stolů, které dětem vydrží prakticky až do dospělosti. U nábytku je dobré, když jde o prvky, které lze snadno a levně měnit s tím, jak děti rostou a mění se jejich představy. Pokud například zvolíte neutrální korpusy skříní a postelí, tak ty můžete doplnit o dveře/čela postelí s výraznějšími barvami. I u šikovného vnitřního rozmístění šatních skříní můžete jednoduchým přeskládáním docílit toho, že bude vhodný jak pro děti, tak i dospívající dítě,“ říká architekt Lukáš Janout.

Důležité je také dbát na dostatek světla, pokud není pracovní stůl u okna, určitě se vyplatí pořídit stolní lampičku. Pokud to prostor dovoluje, využijte police a skříňky na ukládání školních pomůcek a sešitů.

Jaké volit barvy?

„Obecně si v dětském pokoji lze dovolit daleko více než ve zbytku interiéru. Děti mají rády živé a hravé barvy. Já sám se spíše kloním k jednoduššímu a čistšímu základnímu pojetí pokoje, který je pak doplněn o výraznější akcenty jako mohou být koberce, nástěnky, světla, povlečení, židle a podobně. Navíc další výraznou rovinu pokoje vytvoří vlastní dětské hračky, které samy o sobě barvami jen hrají,“ dodává architekt.

Podle designérů se styl v tomto ohledu až nijak dramaticky nemění. Stále mezi nejoblíbenější patří skandinávský styl, provence a vintage. Všechny tyto styly spojují světlé pastelové barvy. Takové se ostatně hodí i k výmalbě pokoje, protože navozují příjemnou a uklidňující atmosféru.

Doporučujeme:

Jak zařídit malý dětský pokoj v paneláku? 

Variabilní dětské pokoje v pastelových barvách

Diskuze

Spolupracujeme

Zajímá vás architektura?


Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVbydleni.cz je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu