ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Inspirace Stavba Zateplení fasády kvalitním materiálem pomůže snížit náklady vydané za energie

Zateplení fasády kvalitním materiálem pomůže snížit náklady vydané za energie

Zateplení fasády kvalitním materiálem pomůže snížit náklady vydané za energie
1. 12. 2022 / Autor: Zdroj: IZOPOL Dvořák

Rapidní růst cen energií je aktuální téma. Možností, jak proti vysokým teplotním ztrátám bojovat, je mnoho. Jednou z nich je zateplení fasády pěnovým polystyrenem. Zkušenosti ukazují, že obyvatelé důkladně zatepleného domu mohou ušetřit až 60 % z nákladů na vytápění. Kvůli aktuálním cenám energií se navíc investice do zateplení navrátí v rekordním čase. Výběr izolačního materiálu a správná volba jeho tloušťky je pro realizaci kvalitního zateplení klíčová.

Češi se již tradičně řadí k jedněm z největších spotřebitelů elektřiny v Evropě. Současná energetická krize by tak na tuzemské spotřebitele mohla mít fatální dopad. Jednou z možností, jak snížit vliv zdražování energií na rodinný rozpočet, je bezesporu investice do zateplení. Správná izolace totiž zvyšuje tepelnou ochranu budovy, a navíc má pozitivní dopad na zdraví obyvatel domu, jelikož snižuje možnost vzniku plísní. „Zateplením můžeme ve výsledku snížit náklady za vytápění až o 60 %, a to už je částka, která je v rodinném rozpočtu znát,“ uvádí Přemysl Patzelt z firmy IZOPOL Dvořák.

Možnost dotací a rekordně nízká návratnost investice

Z loňského průzkumu Sdružení EPS ČR vyplývá, že necelé dvě třetiny respondentů (60 %) považují investici do zateplení z hlediska její návratnosti za výhodnou. Přednost vidí především v menší spotřebě energií, což se logický odráží i na nižších účtech. V tuzemsku existuje celá řada dotačních programů, které mohou zájemci o zateplení využít, např. Nová Zelená Úsporám (NZÚ), která nabízí příspěvek na pokrytí až 50 % nákladů z celkové renovace obydlí, kdy maximální výše příspěvku činí 650 tisíc Kč.

I přes nárůst cen stavebních materiálů a ceny práce se doba návratnosti investice oproti předchozím rokům významně zkrátila. „Při započtení dotace z programu NZÚ se investice běžně navrátí do 10 let, často i dříve. To je 5x kratší doba, než je běžná životnost opatření,“ říká Pavel Zemene, předseda Sdružení EPS ČR.

Volba materiálu je klíčová

Při výběru zateplovacího materiálu platí přímá úměra. Čím je kvalitnější a silnější, tím lépe izoluje a uspoří více energií potažmo financí. Více než dvě třetiny (68 %) respondentů loňského průzkumu Sdružení EPS uvedly, že by při zateplování sáhly po pěnovém polystyrenu. Jedná se o nejrozšířenější izolační materiál na českém trhu se spotřebou 62 000 tun ročně. Mezi jeho přednosti patří tepelně i zvukově izolační vlastnosti, odolnost vůči vodě, povětrnostním vlivům, plísním a mikrobům. „Pěnový polystyren je tvořen z 98 % vzduchem, jedná se tedy o dobře recyklovatelný materiál, který splňuje předpoklady principů cirkulární ekonomiky,“ uvádí Pavel Zemene.

Ověření kvality výrobku

Kvalita pěnového polystyrenu je nad rámec běžné kontroly stavebních materiálů Českou obchodní inspekcí, jako jediný materiál na trhu, kontrolován i nezávislou institucí. Tento systém v tuzemsku funguje již od roku 2010. Kontrola spočívá v odběru vzorku z obchodní sítě a následném přeměření klíčových vlastností, jako je např. pevnost ohybu a pevnost v tahu, napětí v tlaku či izolační vlastnosti. Kontrolu, jež financuje Sdružení EPS ČR, provádí vždy akreditovaná zkušebna. „V případě, že je zachycen nekvalitní výrobek u člena sdružení, musí zaplatit pokutu dle závažnosti prohřešku. Výše pokuty se pohybuje mezi 1000 a 5000 EUR za každý zachycený nekvalitní výrobek. Pokud je zachycen nekvalitní výrobek od společnosti, která není členem, posílá sdružení podnět na Českou obchodní inspekci a písemně upozorňuje obchodníka, u kterého byl nekvalitní výrobek zakoupen, aby mohl proti dodavateli přijmout potřebná opatření,“ říká Pavel Zemene.

Členové Sdružení EPS ČR musí při vstupu do organizace projít povinnou kontrolou systému řízení kvality, jen tak mohou následně na svých výrobcích používat značku kvality.
Pro udělení značky kvality, kterou na zateplovacích deskách zákazníci poznají pod logem písmene „Q“, musí výrobce splnit jednotné požadavky dané českou a evropskou normou. Certifikát se udílí pouze členským subjektům sdružení, jedná se o firmy vyrábějící na území České republiky. Smyslem celého systému je zachování odpovídající kvality výrobků z pěnového polystyrenu a chránit spotřebitele před nekvalitními výrobky.

Na tloušťce materiálu se nevyplatí šetřit

Před dvaceti lety se pro zateplení běžně používaly tepelné izolační desky s tloušťkou 5 cm. Díky narůstajícím cenám energií a velkému tlaku na snižování energetické náročnosti budov se průměrná tloušťka izolace vyšplhala na aktuálních 15 cm u rekonstrukcí a 20 cm u novostaveb. „Na tloušťce izolace by neměl investor šetřit, jedná se totiž o nejdůležitější složku celého zateplovacího systému, navíc činí jenom zlomek z jeho celkové ceny. Při ceně kvalitního a odborně nainstalovaného zateplovacího systému, kdy m2 stojí mezi 1500–2000 Kč, je cena 20 cm izolace z pěnového polystyrenu zhruba 200 Kč/m2, činí tedy 10-15 % z ceny kompletního systému včetně odborné práce,“ uzavírá Přemysl Patzelt.

Mohlo by vás zajímat

Téma
5 m 15 s

Nový stavební systém z polystyrenu zajišťující konstrukci i izolaci v jednom. Jak se vyrábí?

Společnost Izopol Dvořák má za sebou 30letou historii. Zabývá se jak výrobou polystyrenového obalového materiálu, tak i toho stavebního. Polystyren má totiž široké uplatnění v mnoha oborech. Co se stavebnictví týká, firma se zaměřuje především na výrobu stavebního systému Maxplus. Společnost má hlavní výrobnu v Podbořanech a další menší halu v Plzni. My jsme se vydali s naší kamerou přímo do závodu v Podbořanech, kde jsme se na výrobu tohoto systému podívali pěkně zblízka.

Mohlo by vás zajímat

Téma
5 m 41 s

Stavba obvodových stěn pro nízkoenergetické a pasivní domy. Podívejte se na stavebnicový systém s izolací v jednom.

Výstavba energeticky úsporných domů roste rok od roku. Na stavby nízkoenergetických a pasivních domů se používají materiály, které vyhovují požadavkům na nízkou, či dokonce nulovou spotřebu energie. Jednak se využívají na stavební konstrukci, ale také při izolaci domu. Pokud se chystáte takový dům stavět, možností je systém, který vám zaručí, že jak konstrukci, tak izolaci budete mít 2v1.

Mohlo by vás zajímat

Téma
4 m 39 s

Stavebnicový systém obvodových stěn z polystyrenu. Jak probíhá stavba do patra?

Pokud jste dospěli k rozhodnutí postavit si vlastní dům, určitě řešíte otázku, jaký zvolit materiál pro stavbu. Zda bude lepší stavět z cihel, ze dřeva, či polystyrenu. Ano i to je možné. Polystyren má mnoho využití, a to dokonce i pro stavbu obvodových stěn. Systém Maxplus od společnosti IZOPOL Dvořád s.r.o. představuje vhodný stavební materiál, ze kterého vytvoříte obvodové stěny, které jsou zároveň i izolované.

Mohlo by vás zajímat

Téma
4 m 10 s

Stavba obvodových stěn z polystyrenu. Co k realizaci budeme potřebovat?

Unikátní stavební systém Maxplus je založený na systému ztraceného bednění s oboustrannou izolací. Využívá skládané tvárnice z expandovaného pěnového polystyrenu, které lze libovolně kombinovat do požadované úrovně izolace. Skládačka se jistí železnou armaturou a ve finále se vylije betonem. Systém je také velmi variabilní.

Mohlo by vás zajímat

Materiály a technologie
7 m 01 s

Speciální stavební systém jako první krok ke stavbě domu s minimálními náklady

Chystáte se stavět a chcete, aby se váš dům v budoucnu choval ekonomicky? Řešením může být lehký a přesný materiál založený na systému ztraceného bednění. Jedná se o polystyrenové tvarovky vylévané betonem, takže stavíte a izolujete v jednom kroku. Konstrukce s označením Maxplus od společnosti IZOPOL Dvořák s.r.o. je velmi odolná, má minimální tepelné ztráty a díky štíhlé konstrukci navíc získáte i prostor navíc.

Diskuze

Doporučené pořady

Developerské projekty k prodeji

Developerské projekty k prodeji

Stavba není sen 7 - Molo Lipno Resort

Stavba není sen 7 - Molo Lipno Resort

Vybíráme fotovoltaickou elektrárnu

Vybíráme fotovoltaickou elektrárnu

Bydlení slavných

Bydlení slavných

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Otázky a odpovědi: Dřevostavby RD Rýmařov

Otázky a odpovědi: Dřevostavby RD Rýmařov

Nejzajímavější hotely

Nejzajímavější hotely

Jak se žije v domě s inteligentní domácností?

Jak se žije v domě s inteligentní domácností?

Přemkovy rychlé rady pro zahrady

Přemkovy rychlé rady pro zahrady

Stavba není sen 6 - Yasmin apartmán

Stavba není sen 6 - Yasmin apartmán

Zdravý spánek

Zdravý spánek

Vybíráme okna

Vybíráme okna

Stavba není sen 5 - Rekonstrukce kanceláří

Stavba není sen 5 - Rekonstrukce kanceláří

Kuchyně plné inspirace

Kuchyně plné inspirace

Vybíráme krby a kamna

Vybíráme krby a kamna

Koupelny plné inspirace

Koupelny plné inspirace

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Když řešíte vodu...

Když řešíte vodu...

Rady pro investice do nemovitostí

Rady pro investice do nemovitostí

Dům na klíč

Dům na klíč

Stavba není sen 4 - Aldrov Krkonoše

Stavba není sen 4 - Aldrov Krkonoše

Vybíráme audio do domácnosti

Vybíráme audio do domácnosti

Stavba není sen 3 - Javor apartmán

Stavba není sen 3 - Javor apartmán

Bydlení handicapovaných

Bydlení handicapovaných

RESTART Michaely Jonášové

RESTART Michaely Jonášové

Na kafe!

Na kafe!

Stavba není sen 2 - Rekonstrukce bytu

Stavba není sen 2 - Rekonstrukce bytu

Stavba není sen - Stavba domu

Stavba není sen - Stavba domu

Jak se vyrábí dřevostavby

Jak se vyrábí dřevostavby


Spolupracujeme

Zajímá vás architektura?


© 2023 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl